Ciekawe

Zabawki edukacyjne – dużo więcej niż moda

Zabawki edukacyjne to coś dużo więcej niż tylko chwilowa moda i gorący temat na blogach parentingowych. Ich rola w rozwoju maluszków jest naprawdę nie do przecenienia.

Rola zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne nie tylko uczą, dostarczają także niezbędnych do prawidłowego rozwoju bodźców i stymulują dziecko nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Pomagają mu poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy, a przy okazji zajmują jego uwagę, co w końcu nie jest bez znaczenia dla nas, rodziców. Wszyscy kochamy nasze dzieci, ale nie ma co się oszukiwać, każdy potrzebuje chociaż chwili spokoju tylko dla siebie na złapanie oddechu.

Jak mądrze wybierać zabawki edukacyjne?

Po pierwsze, musisz uświadomić siebie jedną wyjątkowo ważną rzecz: nie kupujesz zabawki dla siebie, tylko dla swojego dziecka. Nie ma większego znaczenia to, czym ty lubiłaś się bawić, kiedy byłaś mała, ani to, o jakich zabawkach marzyłaś. Kupując zabawkę, skup się na tym, co maluch rzeczywiście lubi robić. Jeśli wykazuje skłonność do rozkręcania wszystkiego, co wpadnie mu w ręce, kup mu zestaw dla małego majsterkowicza, a jeśli masz w domu małego artystę, postaw na zabawki rozwijające kreatywność. Od czasu do czasu możesz oczywiście podsuwać swojemu dziecku zabawki, które nie do końca wiążą się z jego zainteresowaniami, ale nie przesadzaj z zachęcaniem do innych aktywności. W końcu stwierdzenie, że każdy jest inny i każdemu, co innego się podoba, jest prawdziwe także w przypadku dzieci. Skup się więc raczej na rozwijaniu już istniejących pasji i ciesz się razem z maluchem jego radością.
Po drugie, pamiętaj o tym, że w przypadku zabawek edukacyjnych i rozwojowych wyjątkowo istotne jest ich dopasowanie do możliwości malucha. Zabawka nie może być ani za łatwa, bo wtedy bardzo szybko się znudzi i pójdzie w kąt, ani zbyt trudna, bo maluch będzie musiał dorosnąć, żeby się nią cieszyć. Czym więc się kierować w wyborze? Zwróć uwagę na kategorie wiekowe, ale nie trzymaj się ich kurczowo – pięciolatek pięciolatkowi nierówny, a każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Każda zabawka, którą kupujesz, musi być przede wszystkim bezpieczna. Zwracaj więc baczną uwagę na certyfikaty (zwłaszcza te wydawane przez instytuty niezależne od producentów zabawek) i rodzaj materiałów, które wykorzystano do skonstruowania zabawki. Pamiętaj też o tym, że zabawki pod żadnym pozorem nie powinny wywoływać negatywnych emocji – unikaj wszystkich produktów, które zachęcać mogą do agresywnych zachowań.
A na koniec ostatnia rada: sama zabawka to nie wszystko. To, czego dziecko najbardziej potrzebuje – i to na każdym etapie rozwoju – to miłość i obecność mamy i taty. Baw się więc razem ze swoim dzieckiem i ciesz się jego nowymi odkryciami.

Previous ArticleNext Article
iw.pl yfine.pl portal.org