Dom i Wnętrze

Spójność w urządzaniu mieszkania

Urządzanie domu czy mieszkania „od zera” jest sporym wyzwaniem, ale daje także mnóstwo możliwości. Dotyczą one przede wszystkim tego, że możemy zaplanować całe mieszkanie tak, aby było ono spójne i wszystkie elementy ze sobą współgrały. Przy drobnych przemeblowaniach i remontach zmieniamy bowiem tylko jedno pomieszczenie lub jego część. W ten sposób dość szybko możemy uzyskać w naszym domu chaotyczny obraz. Brak pewnej spójności estetycznej sprawia, że dom wydaje się nieuporządkowany i nieelegancki. Jak tego uniknąć i na jakie sposoby można uczynić swoje mieszkanie spójnym?

Jeden styl

Przed rozpoczęciem planowania meblowania, dobrze jest uświadomić sobie, jaki styl wnętrz najbardziej się nam podoba i zdecydować, czy będzie on obecny w naszym domu. W tym celu warto poprzeglądać katalogi, zdjęcia w internecie, a także wybrać się do sklepów meblowych, gdzie często można znaleźć zaaranżowane „pokoje”.
Wybór stylu zależy przede wszystkim od naszego własnego poczucia estetyki. Dla kogoś przejawem dobrego smaku będą proste, klasyczne wnętrza, a ktoś inny będzie nimi znudzony i wybierze raczej nowoczesny, nieszablonowy styl.

Kolory

Kolory w mieszkaniu są niezwykle ważne. I to nie tylko ze względu na estetykę. Odpowiedni wybór barw może także w określony sposób wpływać na nastrój.
Każdy pokój w zupełnie innym kolorze nie do końca jest w dobrym guście. Dobrze zdecydować się chociaż na jeden rodzaj kolorów – na przykład barwy ciepłe. Zawsze można także postawić na ponadczasową biel.
Warto, aby do kolorów ścian pasowały także dodatki takie jak zasłony, dywaniki czy nawet ramki i świeczki w pokoju. Niekoniecznie muszą być takiego samego koloru jak ściany, ale warto, aby barwy te dobrze ze sobą wyglądały i uzupełniały się w sposób miły dla oka.

Kształty

Spójność można zachować nie tylko w kolorystyce, ale także w kształtach, jakie wybieramy dla naszego domu. Przykładowo: wanny prostokątne dobrze będą komponowały się z lustrem w łazience o takim samym kształcie i prostokątnym dywanikiem. Można odnieść wrażenie, że przedmioty o podobnym kształcie tworzą komplet.

Motyw przewodni

W wystroju domu można zdecydować się także na pewnego rodzaju motyw przewodni. Może w każdym pokoju będą świeże kwiaty? A może wszędzie znajdą się zdjęcia czy grafiki tego samego artysty?
Aby nasze mieszkanie było spójne, zazwyczaj trzeba dokonać pewnych zmian. Czasem są one spore – przemalowanie ścian czy wanny prostokątne, a innym razem bardzo drobne – na przykład postawienie wazonu z kwiatami w każdym pokoju. Harmonijne wnętrza mogą zapewnić spokój i sprawić, że dużo milej będzie się żyło w naszych czterech ścianach.

Previous ArticleNext Article
kasa.com.pl ptacjawnetrz.pl https://beesafe.pl/porady/jak-przerejestrowac-samochod-po-smierci-wlasciciela/