Zdrowie i Uroda

Jak zachować zdrowy stan jamy ustnej?

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej powinno być oczywistością, jednak istnieje duży odsetek osób, które uważają, że nie trzeba dbać o zęby. Okazuje się jednak, że prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także wpływa na nasze zdrowie.

Codzienne mycie zębów to podstawa

Prawidłowa higiena jamy ustnej to przede wszystkim codzienne czyszczenie zębów. Już od dziecka powinniśmy przyzwyczajać dzieci do mycia zębów, tymczasem wiele osób pomija ten etap, uważając go za nieistotny. Wśród wielu Polaków pokutuje mit, że o mleczne zęby dzieci nie trzeba dbać. Stomatolodzy dziecięcy podkreślają jednak, że właściwe leczenie mleczaków ma wpływ na kondycję zębów stałych, więc jeżeli dzieci mają mleczaki z próchnicą, to ich zęby stałe również szybko mogą ulec wobec tego problemu. W codziennym myciu zębów ważne są trzy elementy: prawidłowo dobrana szczoteczka, odpowiednia pasta do zębów oraz właściwa technika szczotkowania zębów. Jeżeli nie wiemy, jak prawidłowo myć zęby, a wstydzimy się zapytać o to dentystę podczas wizyty, wówczas możemy poszukać filmików instruktażowych w internecie, które pozwolą nam sprawdzić, czy robimy to w sposób właściwy.

Regularne kontrole u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po pojawieniu się większości zębów mlecznych. Warto wybrać dentystę, który specjalizuje się w wizytach dla najmłodszych pacjentów, dzięki czemu wizyta przebiegnie w swobodnej i niestresującej atmosferze. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe powinny przynajmniej dwa razy w roku kontrolować stan zębów u dentysty. Dzięki temu zauważone ubytki zostaną wyleczone szybko i próchnica nie będzie się rozprzestrzeniać. W czasie wizyt kontrolnych warto wykonać także higienizację jamy ustnej w postaci skalingu i piaskowania zębów.
Wiele osób sądzi, że w przypadku długoletnich zaniedbań nie da się już nic zrobić, jednak nawet w takich wypadkach warto się przełamać i udać się do stomatolog powiśle. Zepsute zęby mają wpływ na cały organizm człowieka, dlatego należy je wyleczyć.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje zobacz wiecje Metalowy stojak na papier toaletowy loft