Zdrowie i Uroda

Jak dbać o skarpetki?

Każdy wie, że jeśli nieodpowiednio zadbamy o nasze ulubione ubrania, zwyczajnie się zniszczą. Rozciągnięte swetry, przetrarte spodnie, sprana koszulka – każdemu choć raz przytrafiła się taka gafa podczas prania lub noszenia. Przy nieprawidłowym użytkowaniu zniszczeniu mogą ulec także skarpety, a wtedy wyglądają bardzo nieatrakcyjnie, a poza tym są niewygodne w trakcie noszenia.

Dbać należy o każde skarpety, jednak ze względu na różne cechy i właściwości materiałów, z których są one wykonane – o każde inaczej.

Skarpetki bawełniane – jak o nie dbać?

Skarpetki bawełniane cechują się świetną właściwością – można je sterylizować, czyli prać w bardzo wysokich temperaturach (nawet do 95 stopni). Sprzyja to utrzymaniu prawidłowej higieny stóp, ponieważ tak wysoka temperatura z powodzeniem zabije wszystkie bakterie oraz drobnoustroje, a także dopierze te najbardziej intensywne plamy, w których także jest siedlisko bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Z drugiej strony skarpetki z bawełny są bardzo rozciągliwe, dlatego mogą łatwo się odkształcić, są podatne na rozciąganie na piętach oraz na długość. Aby tego uniknąć, należy zakładać je, nie rozciągając z całej siły, a mokre lub wilgotne skarpetki pozostawić do wyschnięcia przed założeniem na stopę, gdyż mokre włókna znacznie łatwiej się rozciągają.

Bawełna może się także przetrzeć w miejscach szczególnie narażonych ciągły na kontakt z podeszwą czy na piętach, nie należy nosić zbyt ciasnych butów, gdyż ciągłe obcieranie skarpet przez ciasne obuwie może powodować właśnie takie przetarcia.

W jakich temperaturach prać skarpetki?

Jeśli mamy do czynienia ze skarpetkami wykonanymi z innych materiałów – wysoka temperatura może nie być dla nich tak łaskawa. Skarpety z włóknami syntetycznymi oraz z ich domieszkami, skarpety bambusowe czy wełniane zaleca się prać w niższych temperaturach, ponieważ gorąca woda w połączeniu z wirowaniem mogłaby niestety zniszczyć włókna.

Pranie skarpet – jak łączyć kolory?

Kolejną sporną dla wielu osób kwestią, jeśli chodzi o należyte dbanie o skarpety, jest to, jak łączyć kolory podczas prania. To, że nie można łączyć czerni z bielą wie każdy. Jeśli to uczynimy zamiast śnieżnobiałych, czystych skarpetek otrzymamy całkiem nową parę w kolorze szarości. Żeby tego uniknąć skarpetki należy prać, dzieląc je wcześniej pod względem kolorystycznym. Skarpetki czerwone można śmiało wyprać z tymi w kolorze różowym, a także fioletowym, jednak starajmy się, aby były to ciepłe barwy. Kolory zmierzające w kierunku niebieskiego mogłyby zmienić kolor wypranych skarpet. Skarpetki niebieskie można z powodzeniem wrzucić razem z jeansami czy innymi niebieskimi ubraniami.

Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich pań domu unikających zabarwienia skarpet podczas prania są specjalne ściereczki, które wychwytują kolor podczas prania. Wrzucając taką ściereczkę zmniejszamy ryzyko zafarbowania ubrań przez inne barwniki uwolnione w pralce. Są dosyć skuteczne, jednak najlepszym sposobem jest zdecydowanie zachowanie podziału prania na kolory przed rozpoczęciem cyklu prania.

Previous ArticleNext Article
Industrialna konsola z półką do przedpokoju http://polskaniezwykla.pl/promowane/brak-ubezpieczenia-samochodu--ryzyka-i-konsekwencje-prawne https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/