Ciekawe

Zalety poszczególnych czujników krawędziowych i ich działanie

Niezbędnym elementem każdego warsztatu jest narzędzie pomagające w określeniu położenia wrzeciona względem obrabianego detalu. Pozwala ono na bezpieczny i niezawodny proces obróbki tradycyjnej i CNC. Czujniki krawędziowe, o których mowa, występują w różnych formach i działają według złożonych zasad. Czym się różnią i kiedy je stosować?

Działanie czujników krawędziowych

Centrownik CNC, ustawiaki czy czujniki krawędziowe to określenie tego samego narzędzia ułatwiającego proces ustawiania wrzeciona frezarki w odniesieniu do krawędzi obrabianego przedmiotu. Jest to czynność, która pomaga w wyeliminowaniu błędów i uniknięciu kosztownych strat. Centrowanie standardowego czujnika mechanicznego, po zamocowaniu do uchwytu mechanizmu i uruchomieniu wirnika, następuje po styku z elementem. Podobnie dzieje się w przypadku zastosowania ustawiaka elektronicznego, z tym że moment styku sygnalizuje zapalająca się lampka LED. Określenie punktu bazowego przy użyciu tych czujników, trzeba jeszcze skalibrować, wyliczając wartość promienia kulki znajdującej się na końcu narzędzia.

Zalety czujnika 3D

Najbardziej zautomatyzowaną technologią wykorzystywaną do szybkiego i precyzyjnego ustalenia położenia wrzeciona frezarki w odniesieniu do obrabianego materiału, jest czujnik trójwymiarowy. Pozwala on na możliwość dojazdu główką pomiarową czujnika w 3 osiach. To wszechstronne narzędzie pomiarowe jest wykorzystywane nie tylko we frezarkach, ale także i w innego typu obrabiarkach. Posiada wysoki stopień ochrony zapewniający całkowite zabezpieczenie przed płynem i szkodliwymi osadami. Z jego pomocą możliwe jest automatyczne określenie punktu zerowego, bez zbędnych obliczeń. Skraca to znacznie czas przygotowawczy i końcowy całego procesu. Zastosowanie czujnika 3D pozwala także na wyeliminowanie zbędnych kosztów i odciąża operatorów maszyn.

Czy warto inwestować w drogi sprzęt?

Mechaniczne czy elektroniczne czujniki krawędziowe nie odbiegają jakością od tych droższych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Z całą pewnością są tańsze i niezawodne. Bazowanie urządzeń za pomocą tych podstawowych narzędzi jest nieco bardziej pracochłonnym procesem. Wszędzie tam, gdzie uzyskanie bardzo precyzyjnych pomiarów jest wręcz wskazane, polecane są czujniki trójwymiarowe.

Ceny urządzeń

Cena najtańszego czujnika krawędziowego nie będzie przekraczać 100 zł. Za zakup ustawiaka elektronicznego też nie będzie trzeba przepłacać, bo cena różnej klasy urządzeń oscyluje w granicy 100-400 zł. Do najbardziej kosztownych będą zaliczać się czujniki trójwymiarowe, za które będzie trzeba zapłacić nawet ponad 500 zł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki krawędziowe.

Previous ArticleNext Article
https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ zobacz zobacz wiecej