Zlewozmywak, jako obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni, pełni niezwykle istotną rolę. W tym konkretnym przypadku, to właśnie funkcja wysuwa się na pierwszy plan, a sprawne korzystanie ze strefy umywalkowej w kuchni, zapewnia przede wszystkim właściwy dobór baterii. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.
Zlewozmywak musi radzić sobie z niezwykle ciężkimi zadaniami. Każda gospodyni domowa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak absorbującym zajęciem może być zmywanie naczyń w domu, który zamieszkuje kilkuosobowa rodzina. Bateria jest zatem poddawana wytężonej pracy, a jej niezawodność jest uwarunkowana jakością produktu, który wybraliśmy.
Liczba uchwytów
Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać funkcjonalna bateria kuchenna, jest zapewnienie możliwości płynnej regulacji ciśnienia wody oraz jej temperatury. Na rynku oferowane są baterie z jednym lub dwoma uchwytami. Do obsługi pierwszego z wymienionych modeli używamy wyłącznie jednej ręki, dzięki czemu w łatwy sposób możemy regulować oba parametry strumienia wody.
Baterie z dwoma uchwytami są nieco mniej praktyczne – płynna dozowanie wody i zmiana jej temperatury wymaga nieznacznie większej uwagi. Ten model jest natomiast niezastąpiony w designerskich kuchniach, w których dominuje styl retro. W każdym innym przypadku, lepiej sprawdzi się wariant jednouchwytowy.
Sposób montażu
Podobnie jak baterie łazienkowe, także ich kuchenne odpowiedniki mogą być montowane do ściany lub „na sztorc”. Pierwsze rozwiązanie przewiduje montaż baterii na rurach doprowadzających wodę. Zaletą takiego rozwiązania jest jego wytrzymałość – brak miedzianych lub elastycznych połączeń pomiędzy elementami sprawia, że tego typu bateria posłuży przez długie lata. Warto wspomnieć też o jednej, za to dość sporej wadzie, jaką jest proces montażu. Mówiąc wprost – jeżeli nie planujemy remontu całej kuchni, lepiej jest pozostać przy modelu „na sztorc”.
Baterie pionowe (na sztorc) są montowane wprost do umywalki lub do otaczającej ją zabudowy. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim prostota montażu (z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie nawet niezbyt zaawansowany majsterkowicz), zwłaszcza jeżeli zlewozmywak jest wyposażony w odpowiednie otwory mocujące. Woda jest doprowadzana za pomocą gumowych rurek, które stanowią tu najmniej trwały element, jednak w przypadku wystąpienia przecieków, ich wymiana jest łatwa i niedroga. Mniej popularnym rozwiązaniem są miedziane rurki doprowadzające.
Informacje, które nie zostały zawarte w artykule znajdziesz na 1lazienka.pl – baterie.