Dom i Wnętrze

Czym jest technorattan?

Już od wieków, ludzie poszukiwali materiału, który będzie trwały i wytrzymały, w kontekście oddziaływania warunków fizycznych. Niestety, materiały naturalnego pochodzenia często nie zdawały takiego testu. Do momentu, gdy na świecie odkryto rattan, będący poprzednikiem technorattanu. Sam rattan, jest wyprodukowany z palm rotangowych, które są dość giętkie, ale aż nader wytrzymałe. Charakteryzują się one olbrzymim przyrostem masy i co za tym idzie – bardzo łatwym pozyskiwaniem. Oczywiście w ten sposób, maleje również cena…

Technorattan czyli poprawiona Matka Natura

Jednak właściwości rattanu, okazały się niewystarczające w kontekście wymagań coraz szybciej rozwijających się społeczeństw. Dlatego powstał technorattan, którego różni od swojego poprzednika to, że nie jest on materiałem naturalnym.
Ale jak to? Przecież już dawno zauważyliśmy wątpliwe „dobrodziejstwa” materiałów syntetycznych. Jak to więc możliwe, że jest to materiał aż tak chwalony za swoje proekologiczne właściwości? Odpowiedź jest prosta – materiał ten, został wykonany z najwyższej jakości polietylenu. A to oznacza, że można go nie tylko długo wykorzystywać, ale przede wszystkim – przetwarzać w procesie recyklingu.

Plastik kontra klasyczny technorattan.

Wielu potencjalnych nabywców mebli technorattanowych, nie jest zdecydowana na ich zakup głównie z jednego względu – ceny. Argumentują oni, że lepiej kupić tańsze meble plastikowe, aniżeli „bawić się” w technorattan. Tymczasem odpowiedź na ten argument jest bardzo prosta. Zwyczajnie chodzi bowiem o trwałość.
1. Meble stworzone w oparciu o technorattan, charakteryzują się znacznie dłuższym czasem użytkowania. Tradycyjne, plastikowe meble, po maksymalnie dwóch latach tracą na swej urodzie. Meble z technorattanu, tracą ją po 10 – 15 latach.
2. Meble z technorattanu, są znacznie odporniejsze na promieniowanie UV. Co nam daje ta właściwość? Można powiedzieć, że jest ona powiązana z trwałością technorattanu. Podczas gdy tradycyjne meble ogrodowe już po kilku miesiącach oddziaływania promieni UV zaczynają płowieć i blaknąć, meble wyprodukowane z technorattanu, nadal zachowują swoje piękno.
3. Technorattan, jest materiałem odpornym na działanie wysokich temperatur. Jeśli więc tradycyjny, plastikowy mebel zacznie się wykrzywiać na wskutek oddziaływania ciepła, to mebel wykonany z technorattanu, nie zareaguje wcale, nawet na działanie jeszcze wyższych temperatur. Widać różnicę?
Jak na razie, materiał ten nie jest doceniany wśród potencjalnych odbiorców.
Meble ogrodowe i nie tylko znajdziesz na stronie Homegardenart – technorattan.

Previous ArticleNext Article
zobacz https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ zobacz wiecje