Zdrowie i Uroda

Utrata zębów – powody, efekty, metody uzupełniania

Utrata zębów jest procesem naturalnym – dawniej było to wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, obecnie tracimy zęby w sposób naturalny, głównie z powodu wieku podeszłego. Dawniej, aby wyrównać ubytki w zębach, nasz organizm w drodze ewolucji wytworzył dodatkowe zęby – zęby mądrości. Dzisiaj często są one problemem, gdyż najzwyczajniej w szczęce nie ma na nie miejsca. Jakie są inne problemy związane z wypadaniem zębów?
Wypadanie zębów może być również wynikiem nieodpowiedniej diety, przewlekłej choroby – dawniej ludzie często zapadali na szkorbut, którego głównym objawem było wypadanie zębów. Szkorbut był chorobą polegającą na niedostatecznej ilości witaminy C w organizmie. Wypadanie zębów może być również wynikiem agresywnej chemioterapii.
Zęby możemy tracić także w wypadkach – w wyniku zderzenia samochodowego, ale także podczas uprawiania sportów.

Metody uzupełniania uzębienia

Obecnie istnieje wiele możliwości na uzupełnianie luk zębowych. Jedną z najczęściej stosowanych są zabiegi implantologiczne. Zabiegi te polegają na wszczepianiu implantu w kość, w miejscu brakującego zęba. Po zrośnięciu się implantu i zęba na wierzchołek implantu nakładana jest korona, tworzona na indywidualne zamówienie. Korona imituje naturalny ząb, odbija światło tak samo jak zwykłe zęby. Korony tworzone są na zamówienie – dobierane są odpowiednie kolory, zgodne z naturalnym uzębieniem. Korona tworzona jest z materiałów odpornych na uszkodzenia, zarysowania, pękanie. Implanty zębów to bardzo popularna metoda uzupełniania uzębienia.
Drugą metodą uzupełniania luk w zębach jest zastosowanie mostów protetycznych. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, ponieważ do założenia mostu konieczne jest spiłowanie sąsiadujących z ubytkiem zębów. Zabieg założenia mostu jest bezbolesny, a sam most zakładany jest na stałe. Mosty tworzone są na zamówienie, muszą one być dopasowane do szczęki oraz koloru naturalnych zębów.

Previous ArticleNext Article
komplet wypoczynkowy na taras fotel na balkon Zestaw mebli na taras