Ciekawe

Wpływ hormonów na wypadanie włosów

Gęste i bujne włosy to marzenie chyba każdej osoby. Na pewno jest tak wśród kobiet, dla których włosy to jeden z najważniejszych elementów decydujących o urodzie. Niemniej i panowie również na pewno chcieliby przez długie lata cieszyć się bujną czupryną. Mało jest chyba takich mężczyzn, dla których łysienie jest powodem do dumy, choć z pewnością wielu z nich potrafi zaakceptować, że utrata włosów z wiekiem jest nieunikniona.
Ale czy na pewno nieunikniona w takim stopniu, w jakim się wydaje? Współczesna medycyna zna wiele przyczyn wypadania włosów i w licznych przypadkach jest temu w stanie zapobiegać, niekoniecznie poprzez transplantację włosów. Jak bowiem dowiedziono, za jakość owłosienia odpowiedzialne są ludzkie hormony, a konkretnie kilka z nich. Dziś jest już wiadome, jakie hormony niszczą włosy, jak się ma wypadanie włosów a hormony, i jak można taki proces spowolnić, a nawet zatrzymać. Warto więc wiedzieć, jak postępować, gdy zauważy się problem wypadania włosów i po pomoc udać się do specjalisty. Na polskim ryku działa wiele renomowanych klinik, które służą pomocą osobom borykającym się z wypadaniem włosów.

Wpływ hormonów na włosy

Hormony to związki chemiczne produkowane w ciele przez gruczoły. Hormony trafiają do krwioobiegu i stamtąd do poszczególnych komórek ciała. W ten sposób hormony regulują działanie licznych narządów i obszarów ciała. Gdy działanie gruczołów jest prawidłowe, a tym samym poziom hormonów mieści się w normie, wszystko jest w porządku. Jest zdecydowanie gorzej, gdy gruczoł nie funkcjonuje prawidłowo i produkuje za dużo, za mało lub wcale nie wydziela danego hormonu.
Za problemy z owłosieniem odpowiadać może mnóstwo rozmaitych czynników, ale to właśnie hormony są jednym z najistotniejszych. Współczesna medycyna już wie, że wpływ hormonów na włosy jest bardzo istotny i, co najważniejsze, wie, jak zapobiegać wielu z tych przypadków. Specjaliści z zakresu medycyny dowiedzieli się bowiem, jakie hormony niszczą włosy i co jest przyczyną nadmiernej lub zbyt małej aktywności gruczołów.

Wypadanie włosów a hormony

Lekarze znają co najmniej kilka hormonów odpowiedzialnych za wypadanie włosów. W części przypadków chodzi o nadmiar wydzielania, a w części o niedobór. Najczęściej pierwszym objawem jest szybsze wypadanie włosów, powyżej dziennej normy, a także gorsza jakość włosów. Wśród hormonów mających wpływ na włosy są hormony produkowane prze tarczycę. Natomiast za tzw. łysienie androgeniczne odpowiada testosteron oraz kortyzol. Dzięki postępom medycyny, możliwe jest zapobieganie wypadaniu włosów poprzez regulację pracy gruczołów i tym samym regulację

Previous ArticleNext Article