Ciekawe

Wekowanie w domu a bezpieczeństwo – o czym warto pamiętać?

Wydaje się, że w czasach, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem gotowych przetworów, nikt nie będzie zawracał sobie głowy robieniem własnych. Tak się nie stało – domowe wekowanie ma w dalszym ciągu wiernych fanów. Pamiętajmy przy tym o wskazaniach domowego BHP, by korzystanie z owoców naszej pracy przyniosło wyłącznie kulinarną satysfakcję!

Przygotowanie słoików

Przetwory w słoikach to doskonały sposób, by przez całą zimę móc się cieszyć letnią obfitością plonów Natury. Ale śliwki w occie winnym czy dyniowe curry zachowają przydatność do spożycia tylko wtedy, gdy dołożymy szczególny starań dla zachowania higieny przy ich przygotowywaniu.

Szklane słoiki używane do pasteryzacji należy dokładnie wyparzyć lub wygotować w gorącej wodzie przez co najmniej kilkanaście minut. Niektórzy dodatkowo poddają je działaniu wysokiej temperatury w piekarniku, nawet 2-3 razy pod rząd. Bakterie z powierzchni naczyń można usunąć także przez spryskanie ich czystym spirytusem, jednak nie powinno to zastępować użycia wysokiej temperatury. Słoiki osuszamy wyłącznie czystą, bawełnianą ściereczką.

Pasteryzacja tradycyjnymi metodami

Większość osób, przygotowujących przetwory w domowych warunkach, pasteryzuje napełnione słoiki w dużym garnku pełnym wody, powtarzając ten proces kilkakrotnie. To najprostsza i najtańsza metoda, by zapewnić właściwe domknięcie się słoików bez dostępu do przemysłowej aparatury. Warto pamiętać przy tym, że wszystkie utensylia kuchenne, używane do napełniania słoików, powinny być wyparzone i myte po każdym użyciu.

Zakrętki do słoików warto kupować nowe – uszczelka z miękkiego plastiku, znajdująca się od środka, nie nadaje się do dezynfekcji. W uszczelkach od zakrętek, które były już używane, mogą znajdować się zarodniki pleśni i inne mikroorganizmy, zdolne zepsuć całą partię przetworów i poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dotyczy to nawet produktów w środowisku kwaśnym, jak śliwki w occie winnym.

Wekowanie w garnku elektrycznym

Aby zawekować domowe specjały, możemy też skorzystać z dostępnych w sklepach elektrycznych urządzeń do pasteryzacji w domu. Minusem może okazać się cena garnka, która wynosi około 200-600 zł. Jeśli jednak regularnie robimy duże ilości ogórków na ostro, śliwek w occie winnym czy leczo do słoików, wydana suma zwróci się bardzo szybko.

Garnki te występują w pojemnościach od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. Umieszczamy w nich słoiki, a następnie nastawiamy wbudowany timer oraz termostat na żądane wartości. Elektryczne garnki do pasteryzacji posiadają zabezpieczenie przed przegrzaniem i niewątpliwie są skuteczniejsze od niedoskonałych, domowych sposobów.

Śliwki w occie winnym kupisz w sklepie Vitapol

Previous ArticleNext Article
xos2.com -spu.org i-dump.org