Ciekawe

Jazda po alkoholu i jej konsekwencje

O tym, ze jazda w stanie nietrzeźwości jest surowo zabroniona, wie każde dziecko. W rzeczywistości każdego roku dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków, których sprawcami są pijani kierowcy. Jakie są skutki jazdy po alkoholu? Jak się ustrzec przed tego rodzaju sytuacjami?

Czym grozi jazda po pijanemu?

W Polsce prawo drogowe pozwala na jazdę kierowcom, którzy posiadają we krwi nie więcej niż 0,2 promila alkoholu. Oznacza to, że ilość przewyższająca tę wartość jest surowo karana. Gdy badanie wykaże poziom pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, wówczas wedle prawa określane jest to jako wykroczenie, za które otrzymuje się grzywnę (nawet do kilku tysięcy złotych), a ponadto można zostać aresztowanym i mieć na pewien czas odebrane prawo jazdy. Poziom alkoholu powyżej pół promila to już przestępstwo, a prowadzący pojazd w takim stanie może trafić do więzienia i otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na wiele lat. Trzeba mieć świadomość, że nawet dawka niższa niż 0,5 promila może poważnie zaburzać koncentrację i spostrzeganie, w związku z czym ryzyko spowodowania wypadku znacznie wzrasta. Poza otrzymaniem kary, jazda po pijanemu może mieć również tragiczne skutki w postaci pozbawienia kogoś życia lub zdrowia.

Kup alkomat

Każdy kierowca dobrze wie, czym jest alkomat. Testery trzeźwości są jednak sprzętem, który kojarzony jest głównie ze służbami. Policja korzysta z takiego urządzenia, by przekonać się, czy zatrzymana do kontroli osoba ma prawo prowadzić pojazd. Warto jednak wiedzieć, że istnieje także domowy alkomat, pozwalający na sprawdzanie się samemu jeszcze przed wejściem za kierownicę. Wypicie trunku wieczorem może powodować kłopot z ustaleniem, czy kilkanaście godzin później jest się już całkowicie trzeźwym. Domowy alkomat pozwala kontrolować swój stan, ale trzeba pamiętać, że wyniki nigdy nie są stuprocentowo dokładne, a jedynie orientacyjne. Podobnie jest zresztą z profesjonalnymi alkomatami, z których korzysta policja. Dopiero badanie krwi daje w pełni precyzyjny wynik.

Alkomat sklep

Zakup urządzenia to dziś prosta sprawa – każdy kierowca może w każdej chwili wyposażyć się w domowy alkomat. Do wyboru są modele elektrochemiczne, spektrometryczne, a także półprzewodnikowe. Istotne jest, aby podczas nabywania sprzętu, jakim jest alkomat sklep oferował gwarancję. W niektórych przypadkach możliwa jest także bezpłatna, jednorazowa kalibracja, czyli konfigurowanie sprzętu co kilka miesięcy, by działał poprawnie, dając rzetelne wyniki.

Previous ArticleNext Article