Dom i Wnętrze

Urządzanie pokoju dla nastolatka

Urządzanie pokoju dla nastolatka nie jest prostym zadaniem – musi on nie tylko spełniać wymogi funkcjonalności, ale również przypaść do gustu młodemu właścicielowi, którego gust może okazać się całkowicie odmienny od gustu rodziców. Warto jednak znaleźć kompromis, aby obie strony były zadowolone. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? C jest istotne?
Pokój nastolatka powinien łączyć w sobie kilka istotnych cech. Przede wszystkim musi być to miejsce odpowiednie do nauki. W pokoju powinno znajdować się dostosowane do potrzeb biurko, oświetlenie, regały i półki na książki. Pokój to również miejsce odpoczynku, w którym powinno znaleźć się wygodne łóżko i miejsce do czytania czy oglądania telewizji. W pokojach nastolatków często przyjmowani są również goście: koledzy i koleżanki dziecka. W takiej sytuacji warto zadbać o to, aby w pokoju znalazł się niewielki stoliczek kawowy, na którym możliwe będzie postawienie kawy czy herbaty.

Meble dla nastolatka

Wybór mebli może okazać się najtrudniejszym zagadnieniem: rodzice i dzieci często mają odmienne poglądy odnośnie estetyki oraz wizji pokoju. Warto posłuchać dziecka podczas wyboru, gdyż to on ma się czuć komfortowo w swoim pokoju. Warto wybierać meble o uniwersalnym charakterze, posiadające w zestawach szafę, szafki oraz regały. Dziecko powinno mieć miejsce nie tylko na swoje ubrania, ale i prywatne przedmioty: książki, zeszyty, gry, kolekcje płyt. Meble nie powinny jednak przytłaczać pokoju i sprawiać, iż optycznie stanie się on “ciężki”.
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest odpowiednie oświetlenie. W pokoju nastolatka warto zainstalować kilka źródeł światła, w tym: oświetlenie sufitowe, oświetlenie biurkowe oraz punktowe oświetlenie np. umieszczone przy łóżku, aby dziecko mogło wieczorami czytać.
Nie zapomnijmy też, żeby wybierać wyposażenie renomowanych producentów. Godne polecenia są na przykład meble Meblar, ale warto też przejrzeć ofertę mniejszych podmiotów – można tam znaleźć prawdziwe perełki.

Półki na ścianach

Półki mogą okazać się niezwykle pomocne, kiedy pokój nastolatka nie jest dużych rozmiarów. Instalowanie półek na ścianach pomoże skuteczniej przechowywać drobne przedmioty. Szersze i stabilniejsze półki są idealne do kolekcjonowania książek. Półki warto umieszczać w niedalekiej odległości od siebie, aby tworzyły one zwartą kompozycję. Odpowiedni pomysł na półki sprawi, iż sama ich forma stanie się niebagatelną ozdobą każdego pomieszczenia. Oryginalnych półek szukać możemy w stacjonarnych sklepach meblowych, sklepach internetowych lub też zlecić ich wykonanie stolarzowi.

Previous ArticleNext Article