Ciekawe

Rodzaje filtrów

Korzystając z wody dostarczanej za pośrednictwem wodociągów najczęściej narzekamy na jej twardość i wyraźnie wyczuwalny smak chloru.

Wpływ wody na jakość życia

Jakość wody decyduje nie tylko o smaku kawy czy herbaty. Także przygotowywane dania tracą na walorach smakowych. Szczególnie wyczuwalna jest obecność chloru, która negatywnie wpływa na smak, zostawia nieestetyczny osad, negatywnie wpływa na skórę i włosy.
Drugim ważnym czynnikiem decydującym o jakości włosów jest jej twardość. Woda twarda, zawierająca dużo wapnia, negatywnie wpływa nie tylko na smak posiłków, ale także działanie sprzętu AGD. Na wszystkich grzałkach osadza się kamienny osad, który zmniejsza sprawność urządzeń (większe zużycie energii) i skraca znacząco okres ich użytkowania. Zwłaszcza negatywnie na twardą wodę reagują czajniki elektryczne, pralki, zmywarki.

Filtry do wody

Problemy z niską jakością wody mogą rozwiązać specjalne filtry do wody. W zależności od sposobu i efektów działania, filtry dzielimy na:
• filtry mechaniczne,
• filtry węglowe,
• filtry z odwróconą osmozą.

Filtry mechaniczne

Służą do wstępnego oczyszczania wody. Stosowane filtry montuje się na początku ujęcia wody, która następnie przechodzi przez złoże (filtr), w którym osadzają się zanieczyszczenia stałe. Dla pozbycia się związków chemicznych zalecane jest montowanie dodatkowych filtrów węglowych.

Filtry węglowe

To najbardziej uniwersalne filtry, które znacząco poprawiają smak i zapach wody. Stosowany w nich węgiel aktywowany ma bardzo duże właściwości absorpcyjne. Redukuje nawet 99% chloru, pestycydy, herbicydy, benzen oraz inne lotne związki organiczne. Zatrzymuje także zanieczyszczenia mechaniczne. Wydajność filtrów w dużej mierze zależy od czasu przepływu wody przez filtr. Im jest on dłuższy, tym efekt lepszy i oczywiście smaczniejsza woda.

Filtry z odwróconą osmozą

To filtry oczyszczające wodę w 100%. Technologia została zaczerpnięta z wojska. Woda przechodzi przez filtr złożony z membran, które zatrzymują zarówno zanieczyszczenia chemiczne, jak i mechaniczne o najmniejszych rozmiarach. Na tej zasadzie oczyszczane są wszystkie wody mineralne dostępne w sklepach.
Jakość wody ma bardzo istotny wpływ na zdrowie domowników (zwłaszcza małych dzieci) i funkcjonowanie urządzeń. Zamiast kupować wodę mineralną w sklepie, lepiej zainstalować odpowiedni filtr.
Przed zakupem filtra warto zasięgnąć informacji o cechach wody, którą dostarczają nam wodociągi. Informacje można uzyskać drogą internetową lub telefoniczną. Wtedy będziemy wiedzieć, czy lepszy filtr mechaniczny, czy węglowy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis
Previous ArticleNext Article
zobacz https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ zobacz