Ciekawe

Prefabrykaty z betonu – klasyczny beton nie tylko do budowy

Prefabrykaty z betonu kojarzą się przede wszystkim z budownictwem, jednak gotowe elementy z betonu coraz częściej wykorzystuje się również przy budowie dróg, ogrodzeń czy nawet przy wykańczaniu przestrzeni publicznej. Co zatem oferują producenci prefabrykatów?

Prefabrykaty do budownictwa

Najczęściej po prefabrykaty z betonu sięga się w przypadku inwestycji budowlanych, przy czym dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i komercyjnego. Producenci oferują betonowe gotowe ściany, a betonowe bloczki wykorzystuje się do fundamentów, szalunków, budowania stropów oraz do prac wykończeniowych (belki do nadproży). Dużym ułatwieniem w budowie są prefabrykowane schody czy kominy, które mogą być tworzone także z bloczków kominowych. W budownictwie komercyjnym oraz w inwestycjach mieszkaniowych wielorodzinnych wykorzystuje się także prefabrykowane ściany pełne, które mogą być ścianami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Ich atutem jest fakt, że można w nich wycinać niezbędne otwory okienne i drzwiowe. Drugi rodzaj gotowych ścian z betonu to ściany warstwowe złożone z co najmniej dwóch warstw. Najczęściej spotykane ściany warstwowe to ściany złożone z części nośnej, izolacyjnej oraz elewacyjnej. Ściany warstwowe wykorzystywane są jedynie do budowy ścian zewnętrznych.

Betonowe prefabrykaty jako elementy wykończeniowe

Prefabrykaty z betonu wykorzystuje się również do budowania dróg. W szczególności wykorzystuje się tam betonowe płyty, popularne są także ażurowe płyty betonowe, które stosuje się aby zabezpieczyć zbocza, nasypy czy rowy melioracyjne, biegnące w pobliżu dróg. Równie istotne są drogi dla pieszych. W tym przypadku sięga się po betonowe płyty chodnikowe oraz po kostkę z betonu o zróżnicowanej wielkości i fakturze. Bardziej ozdobna kostka, o fakturze zbliżonej do faktury drewna czy kamienia, bywa stosowana w okolicach domów mieszkalnych oraz w parkach i ogrodach publicznych.

Betonowe ogrodzenia i elementy parkowe

Ważną częścią produkcji prefabrykatów z betonu są ogrodzenia. Najczęściej są to ogrodzenia złożone z betonowych przęseł, oferowanych jako fragmenty ogrodzeń wykonane z kilku połączonych ze sobą elementów wraz ze słupkami służącymi do ich mocowania. Ogrodzenia mogą być ogrodzeniami prostymi, których faktura będzie zbliżona do faktury naturalnego kamienia o lekko porowatej powierzchni, lub ogrodzeniami ażurowymi, w których zdobienia w postaci efektownych otworów powstają na etapie produkcji. Takie ogrodzenia mogą być ogrodzeniami ze zwieńczeniem w postaci ozdobnych daszków lub też są ogrodzeniami wielostronnymi. Równie istotne są elementy produkowane jako elementy ozdobne do parków i ogrodów. Do takich prefabrykatów z betonu zalicza się ozdobną kostkę do wykładania chodników, ale również betonowe donice ogrodowe przeznaczone do uprawiania roślin w przestrzeni publicznej. Wśród prefabrykatów z betonu o charakterze ozdobnym wykorzystywane są również betonowe ławy i różne inne rodzaje siedzisk oraz stoły. Niektórzy producenci w swojej ofercie mają również ogrodowe fontanny, grille oraz inne przedmioty, które zwiększają atrakcyjność przestrzeni.
Wysokiej jakości prefabrykaty z betonu wyprodukuje dla Ciebie firma http://www.fabudwkb.com.pl/.

Previous ArticleNext Article