Technologia

Czy zakup monitorów interaktywnych jest opłacalny?

Jeśli chodzi o rynek technologii odnośnie edukacji, to na świecie rekordy popularności biją monitory interaktywne, które są wręcz idealnym rozwiązaniem dla szkół. Chociaż w Polsce trendy te nie są jeszcze tak powszechne, to jednak coraz więcej dyrektorów placówek szkolnych oraz najróżniejszych firm edukacyjnych zaczyna doceniać korzyści płynące z zakupu monitorów interaktywnych. Czy rzeczywiście warto zainwestować w tego typu urządzenia? Czy zwykły projektor już odchodzi powoli do lamusa?

Nowoczesne rozwiązania, czyli monitory interaktywne

Z całą pewnością niezbyt miło wspomina się prezentację z użyciem monitora, który daje cień, a dodatkowo razi nas w oczy błysk lampy. Znajdowanie się pomiędzy rzutnikiem a powierzchnią interaktywną sprawia, że wyświetlany obraz zostaje zasłoniony ciałem piszącej na tablicy osoby. W przypadku monitorów interaktywnych problem ten przestaje być rzeczywistością, ponieważ osoby pracujące przy nich nie rzucają cienia na ekran, co jest niezwykłym udogodnieniem dla wszystkich zgromadzonych na sali osób. Oczywiście są dostępne w sprzedaży nowoczesne projektory, które wyposażone są w krótką ogniskową, dzięki czemu efekt cienia zostaje zminimalizowany.
Kolejną korzyścią płynącą z zakupu monitorów interaktywnych jest to, że można dzięki nim uzyskać znacznie większą wielkość obrazu. Z całą pewnością ma to ogromne znaczenie w przypadku sal lekcyjnych z dużą ilością uczniów, a szczególnie dla tych którzy siedzą w ostatnich rzędach. Monitory interaktywne umożliwiają uzyskanie zbliżonej wysokości obrazu jak na tablicy o przekątnej 77’’ w proporcjach 4:3, a nawet jeszcze więcej. Dzięki temu uczniowie mają zagwarantowaną dobrą czytelność adnotacji znajdujących się na monitorze oraz dobrze widzą wyświetlane obrazy.

Wysoka rozdzielczość = wysoka cena?

Nie jest żadną tajemnicą, że im na większy monitor stawiamy, tym wyższa będzie jego cena. Na szczęście w przypadku szkół istnieje możliwość zakupu monitorów interaktywnych bez podatku VAT. Jest to możliwe dzięki Ustawie o podatku od towarów i usług, jeśli szkoła spełni dodatkowo określone warunki. Pomimo tej zniżki okazuje się, że monitory interaktywne nadal wiążą się z koniecznością wydania znacznie wyższej kwoty, niż ma to miejsce w przypadku nowoczesnych projektorów krótkoogniskowych. Jednak czy rzeczywiście początkowo wyższy wydatek finansowy nie okaże się na przestrzeni lat bardziej opłacalny?
Okazje się, że pomimo wyższych nakładów finansowych na zakup monitorów interaktywnych, eksploatacja tego rodzaju urządzeń jest znacznie tańsza, więc na przestrzeni czasu rozwiązanie to staje się bardziej opłacalne. Tradycyjne projektory, które działają wraz z tablicami nieaktywnymi wymagają regularnego wymieniania lamp, co uzależnione jest od intensywności eksploatacji obu urządzeń jednocześnie. Dodatkowo występuje także co jakiś czas potrzeba wymiany filtrów. Niestety nie są to wcale małe wydatki, a dodatkowo stosunkowo częste i konieczne. Tak więc wysoka cena wcale nie powinna być jedynym wyznacznikiem, którym często kierujemy się podczas zakupu tego typu urządzeń.
Nowoczesne wyposażenie placowek oświaty znajdziesz na https://masteredukacja.pl/2398-monitory-interaktywne-bez-vat.

Previous ArticleNext Article
https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ zobacz wiecej https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/