Ciekawe

Suszenie warzyw i owoców

Instytut zdrowia i żywności zaleca nam, abyśmy spożywali co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Może to nie być łatwe, szczególnie zimą, kiedy mamy ograniczony dostęp do świeżych warzyw. Jedna porcja to na przykład średniej wielkości jabłko lub jeden pomidor. Jest to więc możliwe, żeby tak ułożyć swój jadłospis, by był on bogaty w witaminy. Ponadto jest kilka sposobów, aby sobie to ułatwić.

Proces suszenia

Suszenie polega na odparowaniu wody, która naturalnie występuje w warzywach i owocach. Dzięki niemu w warzywach i owocach zostaje tylko jakieś 15% wilgoci, a taka ilość nie pozwala na rozmnażanie się grzybów, pleśni czy innych bakterii, których spożycie mogłoby prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Sprawia to, że w rezultacie mamy produkt, któremu nie ubyło wartości odżywczych. Dzięki odparowaniu wody, suszone warzywa są lekkie i można je z powodzeniem dodawać do potraw, którym nadadzą niepowtarzalny aromat.

Robimy tak przecież w wypadku przypraw. Kupujemy suszoną natkę pietruszki lub bazylię czy oregano, wzbogacając smak naszych potraw. Nie ma więc powodu, żeby samemu nie spróbować tej formy przedłużania trwałości warzyw.

Sposoby na suszenie

Jeśli ktoś ma odpowiednie warunki i dużo miejsca, może spróbować suszyć na dworze, kiedy jest ładna pogoda i świeci słońce. Rozłożenie na stole papieru i poukładanie na nim rozdrobnionych warzyw nie powinno zająć dużo czasu. Wcześniej oczywiście trzeba je pociąć na małe kawałki. Im mniejsze, tym szybciej osiągniemy rezultat.

Innym sposobem jest poukładanie małych kawałków owoców lub warzyw w suszarce podłączanej do prądu, można włączyć ją na noc. Nie jest zbyt głośna ani bardzo droga. To kompaktowe urządzenie, które nie zajmuje dużo miejsca. Rano suszone warzywa, powinny być gotowe.

Zastosowanie

Tak przygotowane warzywa możemy zapakować w papierowe torebki. Nie zajmują dużo miejsca. O tym, że są wartościowym produktem, świadczy fakt, że służą do przygotowywania błyskawicznych posiłków dla alpinistów.

Wystarczy zalać je wrzątkiem, aby mieć ciepły posiłek, można dodać je do zupy lub mięsnego sosu, by cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również mieć pewność, że daliśmy naszym organizmom to, czego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką Ogrodnik S.A.

Previous ArticleNext Article
i-ta-events.com zobacz https://beesafe.pl/porady/przejazd-na-czerwonym-swietle/