Ciekawe

Styl rustykalny – sposób na przytulny i ekologiczny dom

Lśniące podłogi, minimalistyczne, kubistyczne meble, monochromatyczna kolorystyka, szkło, metal i biel? Nie! Moda na futuryzm, modernizm i awangardowy styl wyposażenia domu oczywiście trwa w najlepsze, ale, o czym dobrze wie wielu z nas, nie jest on dla wszystkich. Przeciwnicy podobnej estetyki zarzucają jej surowość, chłód i nienaturalność – dom przestaje wyglądać jak dom i zaczyna przypominać muzeum lub galerię sztuki. Czy to oznacza, że osoby preferujące coś bardziej przytulnego i bliskiego raczej naturze niż zaawansowanej technice są konserwatywni i niemodni? Odpowiedź jest zdecydowanie przecząca.

W stronę natury

Nie tylko bowiem minimalizm zgodny jest z najnowszymi trendami i nie tylko odnajdując się w tym stylu można podążać za modą. Odpowiedzią na powszechny blask nienaturalnie gładkiej tafli i technicyzację jest zwrócenie się w kierunku natury, rękodzieła i ekologicznych, biodegradowalnych sprzętów. Mowa oczywiście o stylu rustykalnym! Tutaj zwraca się uwagę na to, aby wyposażenie domu jak i on sam było jak najbardziej naturalne. Co więcej, rozwój inżynierii pozwala nam również na to! Domy wykonać można z prasowanych kostek słomy lub ubijanej ziemi zamiast niezdrowych, rozkładających się setki lat betonowych bloczków, tynki kładzie z gliny, a jako podłogę stosuje się klepisko.

Miksuj dodatki!

To samo tyczy się wyposażenia domu – na topie jest oczywiście drewno w każdej postaci. Sosnowy szkielet domu to nie wszystko – blat stołu z naturalnymi sękami, pobielane, bukowe szafki i grubo ciosane krzesełka mogą wydawać się banalne i sprawiać wrażenie nie do końca nowofalowych, ale to tylko pozory! Wspaniale bowiem prezentują się one z nieco bardziej przetworzonymi dodatkami – industrialnymi lampami, lakierowanym stolikiem nocnym w skandynawskim stylu, stalowym, chromowanym wazonem. Można więc miksować stylistyki, drewniane wyposażenie domu łączyć z elementami pozornie z zupełnie innej bajki. Bardzo ważne staje się tutaj tło – czysta, nieotynkowana cegła wyglądać będzie zupełnie inaczej niż gładka ściana pomalowana na słodki, pastelowy kolor – miętę czy wrzos. To od nas zależy czy zdecydujemy się raczej na wiklinę czy stal, na gołe, świerkowe bale czy kamienne lico. Sprawia to, że rustykalny styl jest niemal dla każdego, kto do swojego domu lub mieszkania wprowadzić chce trochę więcej przytulności – również dla każdego, kto dba o środowisko i pragnie stosować nieco bardziej organiczne rozwiązania. Nieważne czy chodzi o ochronę przyrody czy jedynie o wygląd – każdy znajdzie tutaj coś idealnego dla siebie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie barokko.pl/pol_n_Dom-174.html

Previous ArticleNext Article
bratislava.com usiek.pl i-dump.org