Biznes

Rozeznanie w rynku

Własna firma jest marzeniem wielu osób. Jednak założenie samodzielnej działalności gospodarczej nie jest tak proste jak to się często wydaje, a prowadzenie firmy nie polega na wygodnym siedzeniu w fotelu prezesa, przynajmniej na początku jej działania. Może się również okazać, że pomysł na usługę lub produkt, który chcieliśmy wprowadzić na rynek jest zwyczajnie nieudany – wiele osób przed nami wpadło na to samo albo nie ma potencjalnych klientów na dane dobro. Jak uniknąć takiej sytuacji?
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek formalności czy działań związanych z tworzeniem firmy powinniśmy zrobić dobre rozeznanie rynku. Jak możemy sprawdzić czy nasz biznes będzie przynosił zyski?

Internet

Najprostszym sposobem rozpoznawania rynku, do którego możemy zasiąść nawet zaraz po przeczytaniu tego artykułu jest przeszukanie internetu. Wpiszmy w wyszukiwarkę frazę, która nas interesuje, na przykład „hds warszawa” i sprawdźmy, ile firm w okolicy oferuje tego typu usługi. Zobaczmy przy okazji jakie są ceny, formy reklamy i czy w ofertach brakuje czegoś, co my moglibyśmy zaoferować. Może się okazać, że konkurencja w danym sektorze jest tak ogromna, że zakładanie firmy o takim profilu jest jak porywanie się z motyką na słońce. Wówczas przemyślmy jeszcze raz, czy na pewno chcemy podejmować tak duże ryzyko.
Warto również obejrzeć wyniki badań rynku przeprowadzane na dużą skalę, ale zanim się w nie wgłębimy, wpiszmy w wyszukiwarkę „hds warszawa” czy inną frazę i zorientujmy się w ofercie konkurencji.

Znajomi

Dobrym źródłem rozpoznania lokalnego rynku są również okoliczni mieszkańcy, czyli często nasi znajomi. Jeśli na przykład planujemy wprowadzić jakąś usługę edukacyjną dla dzieci, a wśród przyjaciół mamy wielu rodziców, warto popytać, czy widzą potrzebę takich zajęć. Zaznaczmy, że prosimy o szczerą opinię, bo zależy nam na poznaniu zdania jak największej ilości obiektywnych osób. Być może wyniki takiej sondy bardzo nas zaskoczą.

Własne obserwacje

Jeśli pojawił się w naszej głowie pomysł na konkretną działalność, zapewne nie przyszedł bez powodu. Chcemy założyć taką a nie inną firmę albo z powodu pasji, jaka nami kieruje albo chęci zysku, a więc widzimy w naszym pomyśle pewien potencjał. Najlepiej oczywiście, jeśli te dwie rzeczy się łączą – możemy wówczas robić to, co kochamy i jednocześnie bez problemu się z tego utrzymywać.
Jeżeli będziemy bardzo zdeterminowani, wytrwali i odważni, prawdopodobnie osiągniemy sukces. Nie dowiemy się też, czy nasza firma ma szansę na świetlaną przyszłość jeśli po prostu nie spróbujemy podziałać w danym sektorze.

Previous ArticleNext Article
https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://boo.pl/dlaczego-warto-wykupic-ubezpieczenie-szkolne-dla-swojego-dziecka/ https://beesafe.pl/porady/przeglad-auta-z-gazem/