Zdrowie i Uroda

Podgrzybki marynowane w occie – smak lasu

Marynaty są jednym ze sposobów na trwałe przechowywanie warzyw i grzybów. Także w przypadku leśnych grzybów jednym z najczęstszych sposobów na ich przechowywanie, oprócz tradycyjnego suszenia, jest przygotowywanie marynat, które zapewniają grzybom smak nawet po wielu miesiącach.

Jak przygotować grzyby i marynatę

Podgrzybki powinny być oczyszczone i pokrojone, a przynajmniej muszą być oddzielone kapelusze i trzonki. Grzyby należy zagotować w lekko osolonej wodzie, dosyć krótko, aby grzyby jedynie lekko zmiękły, ale się nie rozgotowały.
Podgrzybki marynowane w occie będą jeszcze zalane gorącą zalewą octową, a w niektórych przepisach zalecane jest dodatkowo pasteryzowanie słoików z marynatą. W zależności od przepisu należy przygotować zalewę z octu i wody z dodatkiem cukru i innych przypraw, w tym soli, pieprzu czy gorczycy. Do zalewy można dodać również warzywa, w szczególności cebulę czy marchewkę, które powinny się w zalewie zagotować. Gorącą zalewą należy zalać grzyby, a następnie zamknąć słoiki, które można dodatkowo pasteryzować lub pozostawić do ostygnięcia postawione na przykrywkach.

Inne wersje podgrzybków marynowanych

Podgrzybki marynowane w occie nie muszą mieć jednak tradycyjnej postaci grzybów w kwaśnej zalewie octowej. Coraz popularniejsza jest zalewa słodko-kwaśna, nazywana również zalewą słodką, w której na 0,5 l płynów (octu i wody) dodaje się prawie 0,5 kg cukru.
Istnieją również zalewy kolorowe, które niekoniecznie muszą być w całości oparte na occie. Zalewa pomidorowa wykorzystuje gotowy koncentrat pomidorowy, który na patelni należy połączyć z przesmażoną cebulą. Taką zalewą należy przykryć ugotowane grzyby. Całość należy dodatkowo pasteryzować.

A może kupić?

Najsmaczniejsze podgrzybki marynowane to podgrzybki robione w domu. Na etapie przygotowania można dobrać odpowiednie składniki do zalewy, dzięki czemu będzie ona smakować wszystkim domownikom.
Jednak jeśli przygotowanie podgrzybków marynowanych rozpoczynamy od zakupu grzybów, to może się okazać, że bardziej opłacalny jest zakup podgrzybków w occie w sklepie.
podgrzybki marynowane w occie znaleźć można w Sklepie Vitapol

Previous ArticleNext Article