Ciekawe

Opał – na co zwrócić uwagę?

Pomimo tego, że w okolicach sezonu grzewczego bardzo wiele mówi się o wyborze odpowiedniego opału węglowego oraz powstających zanieczyszczeniach powietrza związanych z opałem niskiej kategorii energetycznej, to wciąż wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną. Na co powinniśmy zwracać uwagę odwiedzając składy węgla? Jak wybrać dobry opał? Czy skład węgla organizuje transport do naszego domu lub mieszkania?

Skład opału – różne rodzaje węgla

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że węgiel węglowi nie równy. Nawet w danej kategorii cenowej i kategorii energetycznej możemy spotkać się z inną efektywnością spalania wynikającą między innymi z zanieczyszczeń danego węgla. Na co należy uważać podczas wizyty w składzie węgla i podczas zamawiania opału?

Składy węgla – częste sztuczki?

Składy węgla stosują często sztuczki mające na celu ich jak największy zarobek – kosztem klienta. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na cenę konkretnego rodzaju węgla. Im węgiel jest bardziej rozdrobniony, tym jego wartość energetyczna (kaloryczność) jest mniejsza – spala się on mniej efektywniej, a tym samym uzyskujemy z niego mniej ciepła, jak i w większym stopniu zanieczyszcza powietrze. Wielu nieuczciwych przedsiębiorców miesza różne rodzaje węgla.

Skład opału – polewanie wodą?

Drugim sposobem na nieuczciwy zarobek jest rozwożenie mokrego węgla – niektóre składy węgla wręcz polewają go dodatkowo wodą. Mokry węgiel jest cięższy, a tym samym faktycznie sprzedaje się mniej węgla konsumentowi.

Rzeczywista waga, a skład węgla

Trzecim ze sposobów na nieuczciwy zarobek jest niedokładna waga na składzie węgla czy wręcz nawet nieprecyzyjne ważenie. Węgiel z reguły kupuje się na tony. Co prawda ciężko samodzielnie przeważyć węgiel na miejscu docelowym (w domu), to tym samym warto wybierać jedynie sprawdzone i polecany składy opału.
Podsumowując, zaleca się wybieranie polecanych i renomowanych składów opału w naszej okolicy. W każdym większym mieście uda nam się bez większych problemów znaleźć przynajmniej kilka różnych składów węgla. Nie warto kierować się wyłącznie ceną węgla – mogą to być jedynie pozorne oszczędności związane nie tylko z większym zanieczyszczeniem środowiska, ale przede wszystkim z niższą wydajnością danego rodzaju węgla i koniecznością spalenia jego większej ilości oraz z koniecznością częstszego czyszczenia pieca węglowego i całych przewodów kominowych.

Previous ArticleNext Article
https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/ live url https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/