Dom i Wnętrze

Jak zamontować gniazdko elektryczne?

Montaż gniazdka elektrycznego nie jest wcale trudnym przedsięwzięciem. Niemniej, jeśli ktoś nie miał jeszcze z tym do czynienia, niech zaznajomi się z naszym krótkim poradnikiem. Postanowiliśmy w kilku punktach, możliwie najprościej opisać to zadanie.

Od czego zacząć?

Najlepiej, jeśli zaczniemy od zebrania odpowiednich narzędzi. Będziemy potrzebować wiertarki, packi, kombinerek, młotka, miernika elektrycznego, poziomicy, noża i ołówka. Przydadzą się nam również artykuły budowlane czyli grunt, gips, uchwyty paskowe i bandaż zbrojący.

Jak zamontować gniazdko elektryczne w ścianie?

1. Na samym początku, trzeba wybrać odpowiednie w tym celu miejsce. Najlepiej, jeśli będzie ono dostępne dla większości posiadanych przez nas odbiorników elektrycznych. Warto zdecydować się na gniazdko podwójne – w ten sposób zyskujemy jedno dodatkowe miejsce na podłączenie odbiornika.
2. Kolejnym krokiem będzie wykucie za pomocą wiertarki otworów pod puszki instalacyjne.
3. Po wykonaniu otworów, wyznaczamy ołówkiem linię prostą, która oznaczać będzie bieg przyszłej instalacji elektrycznej. Gdy już mamy zaznaczone linie, trzeba pamiętać o wykuciu odpowiednich bruzd wzdłuż owych linii. Jeśli jednak kujemy je w pobliżu gniazd, od których poprowadzimy zasilania, warto pamiętać o tym, by kilkanaście centymetrów od nich zaprzestać kucia. W przeciwnym razie, możemy zostać porażeni prądem.
4. Po wykuciu bruzd, odłączamy bezpieczniki, sprawdzamy czy w sieci dalej jest napięcie i jeśli go nie ma – kujemy pozostałe kilkanaście centymetrów bruzdy ręcznie.
5. Co 50 centymetrów, wiercimy w naszej bruździe otwory na uchwyty montażowe. Po zakończeniu tej czynności gruntujemy całą bruzdę odpowiednim gruntem.
6. Odmierzamy wystarczającą długość kabla, a następnie – rozcinamy jego końcówki, wyprowadzając po obydwu jego stronach zaizolowane przewody. Tak obrobiony przewód będzie o wiele łatwiejszy do zamontowania w gniazdku. Gdy montujemy gniazdko elektryczne, pamiętajmy o tym, by przygotować sobie trochę więcej kabla. Rezerwa zawsze może się przydać.
7. Wprowadzamy kable do bruzdy i przykręcamy je do odpowiednich złącz, zarówno w puszcze zasilającej, z której będziemy doprowadzać energię, jak też w nowym gniazdku elektrycznym.
8. Po zakończeniu wyżej wymienionych prac, sprawdzamy czy wszystkie kable są odpowiednio podłączone. Przewód czarny odpowiada fazie, niebieski „zeru”, a zielono-żółty uziemieniu.
9. Jeśli wszystko jest ok, zalepiamy bruzdę za pomocą gipsu, który dodatkowo możemy wypełnić odpowiednim bandażem.
10. Na samym końcu, zalepiamy szczeliny pomiędzy puszką a ścianą, po czym montujemy gniazdko elektryczne. Przewody montujemy w wymienionej powyżej kolejności. Przewód zielono-żółty ma być podłączony bezpośrednio do bolca uziemiającego. Pamiętajmy, by wybrać gniazdko, które taki bolec posiada.
Jak widać, zamontowanie gniazdka elektrycznego to raczej prace budowlane niż elektryczne. Samo podłączenie gniazdka nie jest trudne i opiera się na kilku ruchach śrubokrętu i przymocowaniu (za pomocą śrub lub specjalnych zacisków) obrobionych końcówek przewodu do konkretnych elementów gniazda zasilającego.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/najtansze-ubezpieczenie-zdrowotne/ https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ xos2.com