Zdrowie i Uroda

Jak przechowywać sprzęt narciarski?

Narciarstwo to uzależniający sport. Osoby, które go uprawiają, prędzej czy później inwestują we własny sprzęt do jazdy. Ma on swoje pięć minut jedynie w sezonie, toteż przez większość czasu leży nieużywany. Jak przechowywać sprzęt narciarski, aby zapewnić mu dużą żywotność? Serwis narciarski Kraków odpowiada.

Miejsce

Sprzęt narciarski przechowywany jest przeważnie w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych (np. komórkach lokatorskich w blokach) – czy słusznie? Zasadniczo tak, o ile w miejscach tych panują odpowiednie warunki, tj. jest względnie sucho i czysto.

Warto bowiem wiedzieć, że nie wszystkie pomieszczenia tego typu nadają się do przechowywania nart. Sprzętu nie należy zostawiać między innymi w:
– warsztatach, w których unoszą się iskry, trociny bądź pyły (które mogą zniszczyć ślizgi nart oraz politurę butów czy kijów narciarskich);
– pomieszczeniach, w których panuje bardzo duża wilgotność powietrza (szczególnie niekorzystna do przechowywania butów);
– miejscach narażonych na duże wahania temperatur.

Sposób przechowywania

Deski powinno się przechowywać w specjalnym pokrowcu. Trzeba trzymać je w taki sposób, aby ich ślizgi nie dotykały siebie. Eksperci zalecają przechowywanie nart w pozycji pionowej. Zadanie powinien ułatwić specjalny, dedykowany uchwyt, który można zamontować na ścianie.

Buty narciarskie nie powinny ucierpieć przechowywane tam, gdzie wszystkie inne buty, takie do codziennego noszenia. Warto trzymać je w dedykowanym pokrowcu, w suchym i dość ciepłym miejscu – zwykła szafa, o ile jest w niej trochę przestrzeni, nada się więc idealnie.

Kije narciarskie nie są aż tak wymagające, jeśli chodzi o warunki przechowywania. Można je trzymać niemalże wszędzie, o ile wcześniej zabezpieczy się je przed przypadkowymi uszkodzeniami. Najlepiej zrobić to folią typu stretch – warto nią kilka razy owinąć kije.

Konserwacja

Każdy doświadczony narciarz wie, że przed odłożeniem sprzętu do garażu czy komórki, warto zająć się jego konserwacją. Polega ona na:
– smarowaniu ślizgu nart;
– czyszczeniu, smarowaniu i ustawianiu wiązań;
– rozkładaniu i suszeniu butów narciarskich;
– czyszczeniu i konserwacji kijów.

Zabiegi te można wykonać samodzielnie przy pomocy odpowiednich produktów dostępnych w sklepach narciarskich i sportowych, choć lepiej zlecić je doświadczonym profesjonalistom pracującym w punkcie typu serwis narciarski Kraków. Oddając swój sprzęt do konserwacji zyskuje się gwarancję doskonale przygotowanych do przechowywania i użytkowania w kolejnym sezonie nart, która warta jest swojej ceny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/cms/serwis – serwis narciarski Kraków

Previous ArticleNext Article
https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/