Zdrowie i Uroda

Granita – idealny produkt na lato

Latem wiele osób szuka ochłodzenia, pijąc zmrożone napoje lub jedząc lody. Warto jednak spróbować smacznego deseru, jakim jest sycylijska granita.

Co to jest granita?

Granita to wywodzący się z tradycyjnej kuchni sycylijskiej rodzaj zimnego napoju, który zaliczany jest również do deserów. Przypomina on sorbet do picia – zwykle tworzy się go przy zastosowaniu soku owocowego (np. arbuzowego, cytrynowego, truskawkowego, miętowego, porzeczkowego, limonkowego, malinowego czy pomarańczowego). Robione na bazie granity napoje miewają również smak przepysznej kawy. We Włoszech popularne bywa też przyrządzanie granity wytrawnej, np. z pomidorów.

Na czym polega wyjątkowość tego deseru? Poza doskonałym walorem smakowym, zachwyca on również swą konsystencją, która zbliżona jest do ziarenek lodu. Jedząc lub pijąc granitę, ma się wrażenie spożywania przyjemnie schłodzonych, rozdrobnionych granulek, które rozpływają się w ustach i dają mnóstwo orzeźwienia. Produkt ten cieszy się popularnością zwłaszcza w bardzo upalne, letnie dni.

Granity napoje – skąd je wziąć?

Zainteresowani tego typu deserem często zadają pytanie o to, gdzie można go nabyć. W polskich sklepach stacjonarnych wciąż są raczej rzadko dostępne. Granita oferowana jest za to przez różne lokale gastronomiczne. Podobnie jak tradycyjny sorbet do picia, można ją zamówić w cukierniach, kawiarniach czy lodziarniach. Miłośnicy takich deserów często decydują się też na zakup akcesoriów potrzebnych do samodzielnego przyrządzania ulubionego przysmaku. Dzięki temu mogą delektować się nim, kiedy tylko zechcą.

Jak zrobić granitę? Deser ten, wbrew pozorom, nie jest trudny do przygotowania. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiednich produktów i urządzeń. Przede wszystkim niezbędne są syropy smakowe, które można nabyć w wybranych sklepach, m.in. w internecie. Profesjonalnie przyrządzona granita wymaga także specjalnej maszyny, jaką jest granitor. Sprzęt tego typu można również nabyć w wersji do prywatnego użytku. Modele takie są nieco mniejsze, a przede wszystkim znacznie tańsze niż te, które stosuje się w punktach sprzedających napoje i lody. Istnieje również wiele przepisów na granity w wersji domowej, do której potrzebny jest przecier owocowy, cukier i woda. Przygotowanie w tym wypadku wymaga jednak więcej czasu i pracy niż przy zastosowaniu funkcjonalnej maszyny.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/zarysowanie-auta-na-parkingu/