Dom i Wnętrze

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednie oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w każdej łazience. Pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju, ale przede wszystkim ułatwia codzienne korzystanie z tego pomieszczenia oraz sprzątanie. W jaki sposób dobrać wszystkie elementy oświetlenia tak, żeby osiągnąć pożądane efekty?

Ile źródeł światła?

Przede wszystkim warto pamiętać, że łazienka to pomieszczenie, które będzie wymagało zamontowania co najmniej kilku różnych źródeł światła. Planując oświetlenie łazienkowe należy więc przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie sufitowe. Jego zadaniem jest równomiernie dostarczenie światła do wszystkich powierzchni znajdujących się w pomieszczeniu. Oddzielnych źródeł będzie potrzebowało lustro i umywalka. Także kabina prysznicowa powinna zostać dodatkowo oświetlona. Trzeba również pamiętać o dekoracyjnych, estetycznych funkcjach oświetlenia łazienkowego, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia przyjemnej atmosfery.

Znaczenie oświetlenia ogólnego

Wybór odpowiedniego oświetlenia sufitowego będzie miał duże znaczenie w każdej łazience. Jest to element, którego nie należy lekceważyć, nawet jeśli w pomieszczeniu znajdzie się duża ilość dodatkowych źródeł światła. Dobre oświetlenie łazienkowe zamontowane na suficie można docenić między innymi w czasie sprzątania. Przydaje się także w przypadku różnych czynności higienicznych. Jako oświetlenie ogólne najlepiej zamontować plafon z kloszem, który dobrze przepuszcza światło. Należy go umieścić w centralnej części sufitu.

Odpowiednie oświetlenie lustra

Lustro to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Aby dobrze spełniało swoją funkcję, powinno zostać właściwie oświetlone. Odpowiednie światło powinno padać na twarz osoby, która się przegląda i musi być równomierne. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie opraw po obu stronach lustra. W tym celu najlepiej wybrać kinkiety przeznaczone specjalnie do łazienki. Zamocowane w odpowiednim miejscu pozwolą na oświetlenie twarzy bez tworzenia niepotrzebnych cieni. Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie kilku małych opraw nad krawędzią lustra.

Właściwe oprawy

W sklepach można znaleźć ogromny wybór różnych opraw. Przy zakupie konkretnych rozwiązań trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie łazienkowe powinno spełniać określone wymagania i nie każdy produkt będzie nadawał się do wykorzystania w tym pomieszczeniu. Wilgoć, która zbiera się w łazience może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia zamontowanych opraw. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ takie uszkodzenia w skrajnych przypadkach mogą skończyć się porażeniem prądem. Dlatego należy zdecydować się na specjalne rozwiązania przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności. Wszystkie oprawy powinny posiadać odpowiednie oznaczenia, które dokładnie określą ich parametry i pozwolą na proste znalezienie najlepszych rozwiązań.
Jednym z najważniejszych błędów, które są często popełnianie przy planowaniu oświetlenia łazienkowego, jest zbyt mała ilość źródeł światła. Tymczasem odpowiednie połączenie oświetlenia sufitowego oraz bocznego sprawia, że łazienka staje się bardziej funkcjonalna. Dzięki odpowiedniemu operowaniu światłem można również nadać temu wnętrzu ciekawą atmosferę, a także sprawić, że będzie wydawało się większe.
Trzeba pamiętać o tym, że oświetlenie do każdej łazienki trzeba zaplanować oddzielnie i z uwzględnieniem jej wystroju, rozmieszczenia armatury, a także indywidualnych upodobań oraz potrzeb użytkowników.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje https://4sch.pl/odkryj-sekret-ekskluzywnych-mebli-loftowych/ https://emtec-group.com.pl/polaczenie-przeszlosci-z-przyszloscia-unikalnosc-mebli-loftowych/