Motoryzacja

Jak często wymieniać olej w silniku?

Jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych w każdym pojeździe jest olej silnikowy. Spełnia on bardzo ważne zadania, więc istotną sprawą jest jego regularna wymiana. Niestety spore grono użytkowników pojazdów zupełnie o tym zapomina, a skutki takiego niedbalstwa mogą być opłakane.

 

Olej silnikowy jest elementem odpowiedzialnym za zmniejszenie tarcia między elementami ruchomymi silnika. W ten sposób są one chronione przed przegrzaniem, które może być opłakane w skutkach. Oprócz tego olej spełnia zadania wymiennika ciepła. Innymi słowy to właśnie dzięki tej cieczy jednostka napędowa pojazdu charakteryzuje się optymalną temperaturą pracy. Zbyt mała ilość oleju silnikowego może prowadzić do poważnej awarii lub zatarcia silnika. W przypadku starszych jednostek napędowych, remont może wiązać się z kosztem na poziomie tysiąca złotych, a w przypadku nowoczesnych silników, których konstrukcja jest bardziej skomplikowana, naprawa będzie jeszcze droższa i może sięgać poziomu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zalecenia producentów dotyczące wymiany oleju silnikowego

 

W latach 90-tych XX wieku producenci zalecali wymianę oleju silnikowego nawet co 5 tysięcy kilometrów. Było to spowodowane faktem, że większość dostępnych olejów charakteryzowała się niską jakością i preparaty takie traciły swoje optymalne właściwości po krótkim czasie. Dzisiaj okres wymiany na poziomie 5 tysięcy kilometrów jest charakterystyczny dla skuterów, motocykli oraz pojazdów wyczynowych biorących udział w wyścigach terenowych.

 

W przypadku pozostałych typów pojazdów zalecenia producentów są zróżnicowane. Często zalecają oni stosowanie olejów typu Longlife, które charakteryzują się długą żywotnością, a ich wymiana jest konieczna dopiero po pokonaniu 30-35 tysięcy kilometrów. Takie rozwiązanie ma na celu znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Producenci takich olejów uważają, że receptura takiego oleju jest starannie dopracowana i będzie on w stanie wytrzymać obciążenia na tak długich dystansach. W rzeczywistości nie zawsze jest to prawdą. Okazuje się bowiem, że silniki wielu producentów źle radzą sobie z przepracowanym olejem. O wiele lepiej jest wymieniać go częściej i wydać nawet 150-200 zł niż spowodować poważniejszą i o wiele bardziej kosztowną awarię.

 

Jeśli jednak mamy do czynienia z jednostką napędową, która posiada dobrą opinię i nie ma problemów z błędami konstrukcyjnymi, wówczas wystarczy wymiana co 10-15 tysięcy kilometrów lub co roku, nawet w przypadku pokonania mniejszego dystansu. Niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na zalecenia producenta dotyczące klasy jakości i lepkości kupowanego oleju.

Dostosowanie okresu wymiany do warunków użytkowania silnika

 

Granica 15 tysięcy kilometrów dotyczy głównie silników wolnossących używanych głównie na trasach, a nie tylko w mieście. W przypadku silników 6 i 8-cylindrowych, gdzie do układu dostaje się 7-8 litrów oleju, zaleca się wymianę co 20 tysięcy kilometrów.

 

Użytkowanie pojazdu pod dużym obciążeniem oraz głównie w mieście, sprawia, że powinno się wymieniać olej co 8-12 tysięcy kilometrów. Są to głównie silniki z turbodoładowaniem oraz jednostki napędowe użytkowane na krótkich odcinkach w warunkach miejskich. Co 2-3 tankowania powinno się sprawdzić poziom oleju, ponieważ możliwe, że silnik będzie spalać olej.

Sytuacje wyjątkowe

 

Często warto pomyśleć o własnym komforcie i bezpieczeństwie. Dlatego właśnie w niektórych sytuacjach niezbędna jest wymiana oleju silnikowego na świeży. Do takich sytuacji zalicza się awarię uszczelki pod głowicą, przegrzanie oleju lub generalny remont jednostki napędowej. Po kupnie auta warto wymienić olej na nowy niezależnie od tego co mówił sprzedawca. Przy kupnie nowego auta z salonu, powinno się wymieniać olej po 8-10 tysiącach kilometrów. Jest to związane z lepszym ułożeniem się jednostki napędowej na dotarciu.

 

Dobrych mechaników oferujących wymianę oleju znajdziesz na https://fixmycar.pl

Dlaczego częstsza wymiana oleju silnikowego to dobry pomysł?

 

Co prawda jakość olejów silnikowych znacznie się polepszyła wraz z upływem czasu, ale należy pamiętać o tym, że również jednostki napędowe są bardziej zaawansowane i mają większe wymagania. Skuteczna praca turbosprężarki i innych elementów zależy od jakości oleju. Warto więc go wymieniać częściej razem z filtrem, aby zapewnić sobie odpowiednie właściwości smarujące.

 

W razie awarii auta zalecane jest skorzystanie z pomocy drogowej: https://pomocdrogowa.info – najlepszej wyszukiwarki lawet w Polsce.

Previous ArticleNext Article
lheaven.pl kujec.pl ekatsearch.com