Ciekawe

Idealna karma dla psów

Choć dla większości właścicieli czworonogów wybór karmy oznacza podjęcie decyzji, czy ich pies będzie karmiony karmą suchą czy mokrą, to w rzeczywistości wybór karmy dla psa jest dużo bardziej skomplikowany. Psy w różnym wieku, ale również psy różnych ras mają bardzo zróżnicowane oczekiwania względem kaloryczności pokarmu. W niektórych przypadkach wskazane jest również sięganie po karmę dla psów, która dodatkowo uzupełni dietę ukochanego czworonoga o składniki dbające o sierść czy uzębienie psa.

Karma funkcjonalna nie tylko dla psa chorego

Niektórym właścicielom psów karma funkcjonalna kojarzy się jedynie z psami chorymi. Jest to jednak błędne przekonanie. Karma funkcjonalna to Karma dla psa w różnym wieku – wśród karmy funkcjonalnej dostępne są karmy dla psów szczeniąt, ale również karmy dla psich seniorów czy psów w ciąży lub w połogu. Każdy z wymienionych stanów jest stanem naturalnym, jednak pies, który jest psem bardzo młodym, bardzo starym lub ma za sobą poród, powinien być karmiony nieco innymi produktami niż pies zdrowy. Dlatego suche karmy dla psów warto wybierać także pod kątem wieku psa, ale również jego stanu. Warto także mieć na uwadze fakt, że małe psy powinny być karmione karmą o nieco mniejszej kaloryczności niż psy ras dużych. Podobnie obniżoną kaloryczność powinna mieć karma dla psów po kastracji. W tym przypadku każdy posiłek musi być o blisko 1/4 mniej kaloryczny niż posiłek psa, który nie był kastrowany.

Odpowiedni skład karmy

Przy wyborze karmy warto również zwracać uwagę na jej skład. Karma dla psa powinna być oparta na różnych rodzajach mięsa, które może być uzupełnione o dodatki w postaci ryb. Oprócz mięsa w karmach pojawiają się różne rodzaje olejów roślinnych, najczęściej tłoczone na zimno, bowiem takie oleje są bogate w składniki mineralne, w tym w szczególności w kwasy Omega 3. Jednak nie tylko mięso powinno się znaleźć w karmie dla psa. Karmy dla psa powinny być również bogate w warzywa oraz wybrane gatunki owoców, które zapewnią pupilowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów. W karmie suchej wszystkie składniki występują w postaci odpowiednio przetworzonej, najczęściej są to składniki uprzednio przetworzone. Bardzo często w karmie dla psów obecne są ryby morskie oraz oleje z rekina czy łososia i inne rodzaje tłuszczów zwierzęcych, których obecność korzystnie wpływa na stan sierści i skóry psów. Wybierając karmę warto również zwrócić uwagę na zawartość witamin i składników mineralnych, które są niezbędne w dobrze zbilansowanej diecie psów.

Previous ArticleNext Article