Technologia

Balast – podstawowe wyposażenie każdego nurka

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z pływaniem, koniecznie musimy zadbać o to, by posiadać odpowiedni balast. Jego rola, jest wbrew pozorom bardzo ważna. Z jednej strony, kompensuje on dodatkową pływalność skafandra a z drugiej – stanowi rezerwę masy w razie zbyt ujemnej pływalności. Taki sprzęt do nurkowania jest więc niezbędny!

Kafelki

Podstawowym i najprostszym rodzajem dodatkowego balastu, są tak zwane kafelki. Mają one formę kafelek (stąd też taka nazwa) i najczęściej są przypinane bezpośrednio do skafandra. Materiałem, z którego są one wykonane, jest ołów. Poniżej przeczytacie, dlaczego właśnie ołów został wybrany jako materiał, z którego wykonuje się tego typu balasty. Kafelki mogą mieć też różn kolor i przede wszystkim – różną masę.
Kafelki zostały wykonane z ołowiu, ponieważ ten właśnie metal gwarantuje nam optymalne obciążenie. Jest ona bardzo gęsty a to oznacza, że stosunkowo niewielki kafelek, może nam całkiem skutecznie dociążyć. Dlatego, pomimo tak dużej masy, nie będzie on krępował naszych ruchów. Warto dodać, że ołów nie koroduje, co czyni go wręcz idealnym balastem.

Kilka słów o śrucie

Jako formę balastu, można też stosować śrut. Jest on zaszywany w specjalnych torebkach, które gwarantują nam bardzo duże obciążenie. Ciekawostką jest fakt, że śrut w torebkach można wprowadzać do specjalnych pasów, które są zwykle zintegrowane z całym skafandrem. W ten sposób, nic nie wystaje nam z naszego skafandra.
Taki sposób montażu sprawia również, że nie musimy się obawiać, iż nasz balast zniknie gdzieś na dnie. Integracja z skafandrem, jest bardzo wygodna i sprawia, że pływanie pod takim obciążeniem jest proste a nawet przyjemne. W razie czego, można ów balast po prostu usunąć i to dość szybko.

Balast Red Bule

Bardzo tanią i łatwą do wykonania formą balastu, jest tak zwany balast Red Bule. Dlaczego jest on prosty do wykonania? Ponieważ żeby go zrobić, potrzebujemy jedynie puszki o pojemności około 0,33 litra. Wystarczy nam więc puszka po popularnych napojach gazowanych. Gdy już mamy puszkę, naszym następnym krokiem będzie usunięcie jej górnej części. W tak przygotowaną puszkę, wlewamy ołów a następnie oczekujemy aż jego temperatura spadnie.
Musimy jednak pamiętać o tym, że karabinek powinien być dokładnie zalany ołowiem. Jeśli o tym nie będziemy pamiętać, może się okazać, że podczas nurkowania nasz balast zwyczajnie się odepnie. Taka niespodziewana sytuacja, może być groźna szczególnie dla niedoświadczonych nurków. Zwiększenie pływalności na dużych głębokościach, może zakończyć się poważną chorobą!
Najlepszy sprzet do nurkowania znajdziesz w DiveGear.pl

Previous ArticleNext Article