W codziennej pracy detektywa nie brak jest tego, co znamy z filmów i literatury: śledzenia osób podejrzanych, fotografowania z ukrycia. Okazuje się jednak, że jest to jednak tylko połowa z tego, co robi detektyw. W większości jego praca polega przede wszystkim na spotkaniach z ludźmi oraz tworzeniu dokumentacji. Czy ktoś mu w tym pomaga? Co jeszcze robi detektyw?
Codzienna praca biura
Jednym z podstawowych obowiązków detektywa jest oczywiście prowadzenie biura. W przypadku doświadczonych detektywów, posiadających swoją renomę i wielu klientów biurami zajmują się asystenci, których zadaniem jest przyjmowanie nowych zgłoszeń, prowadzenie księgowości i dokumentacji, sporządzanie niezbędnych notatek. Rozwiązanie takie jest niezbędne, gdyż przy dużej ilości prowadzonych spraw detektyw nie byłby w stanie fizycznie sam podołać wszystkim zadaniom. Asystenci odbierają również telefony i kontaktują się z mediami.
Kontakt z klientami
Prowadząc sprawy ciągnące się tygodniami w grafiku detektywa nie może zabraknąć miejsca na spotkania z klientami. Podczas nich zazwyczaj specjalista zdaje relacje z ostatnio podejmowanych działań. W zależności od podpisanej umowy może on również dostarczać wtedy kompleksowe raporty na temat podjętych prac. Takie raporty stanowią niezwykle ważny element ich pracy, są niejako potwierdzeniem wywiązywania się z powierzonego zadania.
Obserwacja, dokumentowanie
W codziennej pracy detektyw Warszawa często bywa poza biurem. Jego praca polega przede wszystkim na obserwowaniu konkretnych osób. Mogą być to małżonkowie podejrzewani o zdradę lub też osoby zaginione. Detektywi coraz częściej stykają się z zadaniami obserwacji współwłaścicieli dużych firm. Zazwyczaj zlecenia te napływają od podejrzliwych wspólników, którzy nie ufają do końca swoim partnerom biznesowym.