Jak każdego roku, również teraz stoimy przed bardzo ważnym zadaniem, jakie odgórnie nakłada na nas krajowy system podatkowy. Musimy się rozliczyć z dochodów osiągniętych w 2016 roku przed naczelnikiem lokalnego Urzędu Skarbowego. Jest to obowiązek wszystkich podatników, który u wielu z nich budzi strach i niepewność, a dodatkowo kojarzy się z czymś mało przyjemnym i pochłaniającym sporo czasu.
Na szczęście nie zawsze musi tak być. Ręczne wypełnianie formularzy PIT i długie godziny czekania w kolejce przed okienkiem urzędu powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób korzysta z nowego, alternatywnego sposobu rozliczania osiągniętego dochodu jakim jest program do PIT.
Warto się jednak do tego odpowiednio przygotować.
1. Wybierz odpowiedni formularz do źródeł przychodów
Należy dokładnie przeanalizować wszystkie źródła przychodów, jakie osiągnęliśmy w 2016 r. Oprócz podstawowej pracy na czas nieokreślony trzeba wziąć pod uwagę również dochody ze sprzedaży domu czy mieszkania, zasiłków otrzymanych z ZUSu czy wpływów z umów na zlecenie.
2. Zgromadź potrzebne dokumenty
Warto przygotować i zgromadzić wszystkie posiadane dokumenty, które potwierdzają osiągnięte dochody oraz zapłacone podatki, typu PIT-11, PIT-11A, PIT-8C, a także PIT-R. Organy, które je wydają miały obowiązek przesłać je do końca lutego.
3. Sprawdź czy możesz skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania
Warto się zastanowić czy lepiej rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy indywidualnie. Do swojego zeznania można także doliczyć dochody małoletnich dzieci lub też skorzystać z rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Po dokonaniu tych wszystkich czynności można przystąpić do rozliczenia.