Ciekawe

Zwrot podatku z Austrii? To proste!

Austria jeszcze do niedawna nie należała do najczęściej wybieranej destynacji emigracji zarobkowej, ale z roku na rok sytuacja ulega zmianie. Mimo tego, że co roku wyjeżdża tam około 4 razy mniej osób niż do popularnej Holandii, to coraz większa rzesza Polaków decyduje się właśnie tam spędzić sezon letni albo nawet zahaczyć się na dłużej. Co na to wpływa? Przede wszystkim możliwość zarabiania całkiem przyzwoitych pieniędzy oraz gwarancja wysokiego standardu życia.

Pracuj legalnie

Nieważne, czy planujesz tylko wakacyjny wyjazd na sezonową pracę czy zamierzasz wyemigrować na dłużysz czas – szukaj zawsze rzetelnych firm, które zapewnią Ci w pełni legalną pracę. Mimo tego, że ludzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie wiążą się z pracą „na czarno”, to zdarzają się tacy, którzy ulegają nieuczciwym pracodawcom, proponującym w zamian za dyskrecję i brak umowy nieporównywalnie wyższe zarobki. Nie daj się zwieść mglistym obietnicom i zanim zdecydujesz się na wyjazd, dokładnie sprawdź potencjalnego pracodawcę. Tutaj nieoceniony okaże się Internet, a dokładniej fora, gdzie możesz znaleźć opinie osób, które w przeszłości korzystały lub nadal korzystają z usług danej agencji pracy. Pracując legalnie i odprowadzając podatki, możesz liczyć na dodatkowe ulgi i świadczenia.

Skomplikowane procedury? Niekoniecznie!

Osoby zarabiające zarówno w Austrii, jak i w innych krajach, często nie są świadome praw, jakie im przysługują. Pracując legalnie za granicą i odprowadzając tam podatki, masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconej kwoty. Procedura składania wniosków wcale nie jest trudna! Na rynku działają firmy, które zawodowo zajmują się pomocą z egzekwowaniu swoich praw. Odwiedzając stronę www.zwrot-podatkow.pl  uzyskasz fachową pomoc nie tylko w kwestii odzyskania zwrotu z podatku, ale również w sprawie innych świadczeń, między innymi zasiłków. Pierwszym krokiem do odebrania należnego zwrotu będzie skompletowanie dokumentów. Należy zadbać, aby wśród nich znalazły się:

  • Lohnzettel, czyli dokumenty rozliczeniowe wystawiane przez pracodawcę
  • kopia dowodu osobistego
  • jeśli byłeś właścicielem samochodu w rozliczanym roku podatkowym – kopia dowodu rejestracyjnego
  • dokumenty potwierdzające zameldowanie oraz wymeldowanie z terenu Austrii
  • jeśli posiadałeś austriackie ubezpieczenie – kopia karty ubezpieczeniowej E-card
  • jeśli pracodawca odprowadzał składki do polskiego ZUS-u – druki RMUA

Pamiętaj, że o zwrot podatku z Austrii możesz ubiegać się do pięciu lat wstecz od momentu zakończenia danego roku rozliczeniowego.

Previous ArticleNext Article