Inwestycja w dom – budowa na własnej działce

Przyjazne warunki kredytowania, taniejące działki oraz możliwość odliczenia od podatku materiałów budowlanych sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Okazuje się, ze jest to znacznie prostsze niż jeszcze 15-20 lat temu. Budować można przy pomocy firm budowlanych, a sam proces stawiania domu może zamknąć się w kilku miesiącach.
Budowa własnego domu wiąże się dla Polaków z zwiększeniem własnej niezależności – jest to jeden z częściej podawanych argumentów. Wielu budujących twierdzi też, że własny dom da im więcej miejsca dla siebie, szansę na powiększenie rodziny. Domy budujemy z dala od centrum miast – argument często podawany przez panie to życie w mniejszym hałasie oraz szansa na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Wiele działek położonych jest w sąsiedztwie lasów czy parków – to spora atrakcja, szczególnie dla dorastających dzieci.

Przygotowanie do budowy

Podczas przygotowywania się do budowy przede wszystkim konieczne jest skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Powinny znaleźć się w nich plan architektoniczny domu, wykonany przez doświadczonego architekta. Plan musi zakładać wszelkie kondygnacje, piwnice, zabudowanie podjazdu, garażu, etc. W dokumentacji muszą być także wszelkie zezwolenia, odpis aktu własności działki i wiele innych. Jeśli zabraknie jakiegokolwiek dokumentu zmuszeni będziemy go dostarczyć. Warto dodać, ze wszelkie braki w dokumentacji będą wiązały się ze znacznym opóźnieniem planowanego rozpoczęcia budowy.

Wynajęcie odpowiedniej ekipy budowlanej i specjalistów od instalacji

Istotnym krokiem na drodze do zamieszkania we własnym domu jest dobranie takiej ekipy budowlanej, która zna się na swojej pracy oraz jest w stanie zapewnić terminowe zamknięcie budowy. Jak rozpoznać profesjonalistów? Warto poszukać w sieci – rzetelne firmy posiadają swoje strony internetowe, na których zamieszczają dotychczasowe realizacje oraz referencje wystawione przez zadowolonych klientów. Zazwyczaj firmy takie organizują pomoc w zakresie tworzenia instalacji hydraulicznych, elektrycznych, kanalizacyjnych i innych. Dobrym pomysłem jest poproszenie o polecenie znajomych.
Wśród licznych formalności, których musimy dopełnić po zakończeniu budowy jest analiza dynamiczna. Pozwoli ona określić, jak zachowuje się dom na konkretnym podłożu. To szczególnie ważne, jeśli nasza działka położona jest na nietypowym gruncie, np. na terenach pokopalnianych.

guardpr.pl ot.pl color.net