Technologia

Drukować zdjęcia w domu czy u fotografa?

Dziś, w erze fotografii cyfrowej, grupa osób, która wciąż jest wierna kliszom ze zdjęciami jest bardzo niewielka. W większości korzystamy z aparatów cyfrowych. Robimy tysiące zdjęć, później wrzucamy je na komputer i dokonujemy selekcji – które się nie udały, które zostawiamy i które chcemy wywołać. Aby wydrukować zdjęcia wrzucamy je na nośnik pamięci i zanosimy do fotografa albo drukujemy je w domu, na własnej drukarce. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Drukarka

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się parametrom naszej drukarki. Czy jest ona w stanie wydrukować zdjęcia naprawdę dobrej jakości? Jeśli nie, nie ma sensu marnować tusz do drukarki i papier fotograficzny na słabej jakości zdjęcie. Lepiej zapłacić kilka groszy za odbitkę u fotografa.

Pieniądze

Ile kosztuje wydrukowanie zdjęć na każdy z tych sposobów?
Odbitka u fotografa kosztuje zwykle od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. To zależy od tego, w jakim formacie chcemy mieć zdjęcia i ile odbitek jest w naszym zamówieniu – zwykle przy większej ilości możemy liczyć na rabaty.
Aby obliczyć cenę drukowania w domu trzeba wziąć pod uwagę tusz do drukarki, papier fotograficzny i swój czas, który musimy poświęcić na przygotowanie zdjęcia do wydruku. Może się okazać, że koszt ten będzie porównywalny do wydruku u fotografa.

Szybkość

Jeśli zależy nam na czasie, na pewno lepsze jest drukowanie zdjęć w domu. Można to wówczas zrobić w środku nocy albo wcześnie rano – od razu, kiedy tego potrzebujemy.

Prywatność

Dla osób, które bardzo cenią swoją prywatność, plusem drukowania zdjęć w domu będzie na pewno także to, że w ten sposób nikt poza nami ich nie obejrzy. Co prawda, fotograf ma zapewne dużo ciekawsze zajęcia niż przyglądanie się zdjęciom, które wywołuje, ale w przypadku fotografii upamiętniających intymne chwile, wywoływanie je przez obcego człowieka może być nieco krępujące.

Czas

Co prawda, zdjęcia w domu można wydrukować od ręki, natychmiast, jednak nie liczmy na to, że drukarka wydrukuje zdjęcie tak szybko jak robi to tekstem.
Drukowanie kolorowego zdjęcia przy najlepszych ustawieniach drukarki trwa nawet kilka minut. Podobny będzie czas oczekiwania, kiedy zaniesiemy nasze zdjęcia do fotografa (chyba, że będzie on zajęty akurat innym zamówieniem, wówczas czas może się wydłużyć).
Drukować zdjęcia w domu warto, jeśli nie chcemy aby oglądał je ktokolwiek inny oprócz nas samych albo potrzebujemy zdjęcia o niestandardowej porze, kiedy studio fotograficzne jest zamknięte. Opłaca się to właściwie tylko wtedy, kiedy mamy odpowiednią drukarkę, która może wydrukować wysokiej jakości zdjęcia.

Previous ArticleNext Article
https://nety.pl/partnerskie/ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodych-kierowcow-jak-obnizyc-skladke/ zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/