Zdrowie i Uroda

Szczoteczki do zębów czyli zdrowie przede wszystkim

Higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia urody, ale i zdrowia. I to nie tylko zdrowia zębów i dziąseł, ale też i całego organizmu. Okazało się bowiem, że próchnica może mieć znaczenie w chorobach autoimmunologicznych oraz – co ciekawe – kardiologicznych. Trzeba więc o zęby dbać, a producenci szczoteczek do zębów starają się, żeby mieć czym to robić.

Prawidłowe mycie

Szczoteczki do zębów różnią się od siebie dość znacznie, jednak wszystkie typy mają na celu zapewnienie jak najlepszego oczyszczenia zębów z płytki nazębnej i bakterii, wyczyszczenia przestrzeni między zębami i wymasowania dziąseł. Okrężne ruchy wymiatające i miękki, delikatny masaż to podstawa. Szczoteczki manualne wymagają od użytkownika wprawy i umiejętności wykonywania właściwych ruchów. Szczoteczki elektryczne, a zwłaszcza soniczne i ultradźwiękowe ułatwiają czyszczenie, ponieważ część z tych ruchów „przejmują” na siebie. Użytkownik musi tylko przyłożyć urządzenie do zębów.
Dentyści podkreślają, że prawidłowo używana szczoteczka manualna nie ustępuje w niczym szczoteczce elektrycznej. Ale sedno tkwi w tym, żeby była prawidłowo używana. A o to wcale nie jest łatwo.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki do zębów, które część ruchów wykonują automatycznie bardzo ułatwiają codzienne mycie. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci jest to niezwykle ważne, bo maluchy mają kłopot z męczącymi zabiegami higienicznymi. Ułatwienie wynikające z częściowej mechanizacji mycia zębów pozwala zachować ich zdrowie. Zwłaszcza szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe pozwalają na utrzymanie zdrowia jamy ustnej – szybkość obrotów i pulsacji przekłada się na dokładność czyszczenia. Także masowanie dziąseł jest poprawniejsze a co za tym idzie – dziąsła są zdrowsze.

Włosie

Wiele badań potwierdza, że najlepszym rozwiązaniem są szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Niezależnie od tego, czy są to szczoteczki elektryczne czy manualne twarde włókna nie powinny być używane. Niszczą one szkliwo i uszkadzają dziąsła. Miękkie włókna skuteczniej wymiatają bakterie i usuwają płytkę nazębną. Jest zaskoczenie dla wielu osób, które mają poczucie, że tylko twarde włókna czyszczą porządnie. Nie zdają sobie często, niestety, sprawy, że w ten sposób szkodzą sobie, zamiast troszczyć się o zdrowie.
Włosie może być też dostosowane do bardzo specyficznych potrzeb, takich jak protezy, uszkodzenia i choroby dziąseł i przyzębia itp.
Jeśli chodzi o mycie zębów warto uświadomić sobie, jaki ma być jego efekt. I nie jest nim jedynie olśniewający, biały uśmiech i świeży oddech ale przede wszystkim – zdrowie.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow.

Previous ArticleNext Article