Dom i Wnętrze

Piec do domowej sauny fińskiej

Pobyt w saunie to przyjemność, relaks, oczyszczenie skóry, rozluźnienie spiętych od stresu mięśni. Odkąd sauny stały się w naszym kraju powszechnym zjawiskiem, zaczynamy coraz częściej doceniać możliwość korzystania z ich uroku w domowych pieleszach. Co więcej, taka domowa sauna wcale dużo nie kosztuje.

Sauna fińska

Sauna fińska, czyli sucha, to pomieszczenie z drewnianymi ławkami, w którym temperatura osiąga do 70-100 stopni Celsjusza, a wilgotność ok. 10-20%.
Specjalna konstrukcja pieca do sauny fińskiej charakteryzuje się dużym koszem wypełnionym kamieniami z lawy wulkanicznej lub steatytu (kamienia mydlanego), które możemy polewać wodą, uzyskując na pewien czas warunki jak w saunie parowej.

Jak wybrać piec?

Kiedy już zdecydujemy się, gdzie umieścimy naszą saunę i jakiej będzie wielkości, wyliczamy kubaturę pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość). Otrzymany wynik to mniej więcej moc potrzebnego nam pieca w kW. Jeżeli pomieszczenie nie jest dobrze izolowane termicznie lub znajduje się na dworze, do otrzymanego wyniku dodajemy 1-2 dodatkowe kW plus 1 kW na każdy 1m2 przeszkleń typu okna i drzwi.
Teraz pozostanie nam jeszcze wybór sposobu ogrzewania (grzałka elektryczna czy palenie drewnem), sterowania (na piecu czy zewnętrzne) oraz ilości kamieni. Kamienie steatytowe kumulują ciepło i oddają je nawet 20-30 godzin. Im więcej kamieni, tym rzadziej nasz piec do sauny będzie musiał być rozpalany – kamienie mogą oddawać ciepło na tyle długo, że pomieszczenie będzie gotowe do użytku jeszcze dużo czasu po pojedynczym rozpaleniu.

Do czego sauna w domu?

Sauna fińska korzystnie wpływa na zdrowie. Możliwość regularnego zażywania tej przyjemności bez konieczności chodzenia do miejsc publicznych na pewno docenią Panie zainteresowane wyglądem swojej skóry. Sauna doskonale otwiera, oczyszcza pory i poprawia stopień nawilżenia skóry, pomaga w przypadkach alergii, a nawet jest zalecana w przypadku niepłodności. Działa też rozgrzewająco, antydepresyjnie, pomaga przy licznych schorzeniach i podnosi odporność.
Reasumując – o ile nie potrzeba nam gigantycznego termosu z kamieni, piece do sauny możemy znaleźć w bardzo przyzwoitej cenie. Nawet dodając koszty wykonania obłożonego drewnem pomieszczenia, sauna wydaje się być całkiem rozsądną cenowo propozycją dla osób, które dbają o swoje zdrowie i komfort. Sauna fińska to połączenie przyjemnie spędzonego czasu z pożytecznym działaniem na zdrowie, zarówno leczniczym, jak i profilaktycznym. A kiedy przemarzniemy w wietrzny jesienny dzień, sauna rozgrzeje nas w mgnieniu oka.
Tekst powstał we współpracy z firmą MEGIW

Previous ArticleNext Article