Ciekawe

Palma domowa – co warto wiedzieć?

Pomimo tego, że palma kojarzy nam się przeważnie z dużym drzewem, które możemy spotkać podczas wakacyjnych podróży, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że również w polskich warunkach możemy uprawiać palmę. Co powinniśmy wiedzieć o palmie domowej i czym ona się różni od innych rodzajów palm?

Bliskie pokrewieństwo palm?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że palma domowa jest bardzo blisko spokrewniona z palmą, którą możemy spotkać w okolicach Morza Śródziemnego i pomimo tego, że nie będzie ona osiągała podobnych rozmiarów, to jej uprawa wymaga utrzymywania określonych warunków związanych z wilgotnością, temperaturą, nasłonecznieniem oraz rodzajem zastosowanej ziemi.

Temperatura w pomieszczeniu

Podstawą w przypadku palm domowych jest zachowanie stosunkowo wysokiej temperatury wynoszącej przynajmniej dwadzieścia stopni Celsjusza w danym pomieszczeniu. Niższe temperatury mogą spowodować, że nasza palma nie będzie wcale rosła, a w skrajnych przypadkach może po prostu obumrzeć.

Nasłonecznienie

Palmy domowe wbrew pozorom poradzą sobie w każdych warunkach związanych z nasłonecznieniem – unikajmy jednak pomieszczeń bez dostępu do światła słonecznego. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie zmieniać położenia palmy domowej zbyt często, gdyż może to skutkować wystawieniem jej na działanie promieni słonecznych, a tym samym powstaniem nieestetycznych plam na powierzchni liści będących w rzeczywistości oparzeniami słonecznymi!
Aby zmienić miejsce usytuowania palmy przenieśmy ją najpierw na tydzień w miejsce w połowie zacienione, a dopiero następnie w miejsce docelowe.

Wilgotność dla plamy domowej?

Kolejnym z ważnych aspektów w przypadku uprawy palmy domowej jest odpowiednia wilgotność. O ile w przypadku oparzeń słonecznych mamy do czynienia z losowo rozrzuconymi brązowawymi plamami na powierzchni liści, tak w przypadku zbyt niskiej wilgotności powietrza oraz gleby tego typu przebarwienia pojawiają się na zakończeniach liści. Bardzo wielu początkujących hodowców palmy domowej myli ze sobą przyczyny brązowienia liści nie zwracając żadnej uwagi na ich miejsce ułożenia na liściu – a ono zdradza przyczynę!

Estetyczna ozdoba w domu

Podsumowując, palma domowa z powodzeniem może być estetyczną ozdobą naszych pomieszczeń i wnętrz, jednak należy poświecić jej odrobinę więcej uwagi niż innym, typowym roślinom domowym. W zamian możemy otrzymać ładną roślinę, która z pewnością będzie poskreślała wystrój naszego pomieszczenia i dość często będzie tematem rozmów poruszanym przez naszych gości.

Previous ArticleNext Article
https://gazetastonoga.pl/kuchnia-w-stylu-loft-modny-i-funkcjonalny-wybor/ https://beesafe.pl/porady/winiety-czechy/ zobacz