Ciekawe

Kasy fiskalne online wcześniej w warsztatach samochodowych?

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami i planowanymi zmianami w przepisach, w 2018 roku w Polsce wejdzie w życie system fiskalizacji online. Jedną z konsekwencji wprowadzenia tego rozwiązania będzie konieczność dostosowania urządzeń rejestrujących do nowych wymogów. A do wcześniejszej wymiany kas fiskalnych zostaną zobligowani m.in. właściciele warsztatów i punktów wulkanizacji.
Do niedawna mechanicy musieli zwracać uwagę na to, aby wdrożonym przez nich urządzeniem rejestrującym była wytrzymała kasa fiskalna. Funkcjonalność takiej technologii też oczywiście miała duże znaczenie. Niemniej jednak, głównie ze względu na wymagające warunki pracy, model przeznaczony do pracy w warsztacie musiał po prostu wyróżniać się solidnym wykonaniem. Dziś natomiast właściciele tych działalności powinni także pamiętać o tym, że w Polsce zacznie niedługo obowiązywać system kas rejestrujących online. Firmy reprezentujące branżę motoryzacyjną zostaną zaś zobligowane do wcześniejszej wymiany urządzeń fiskalnych.

Podstawowe założenia systemu online

Co się zmieni po wprowadzeniu nowego systemu? Przede wszystkim do obrotu trafią urządzenia rejestrujące z dodatkowymi funkcjami. Modele te już od momentu fiskalizacji zaczną na bieżąco współpracować z Centralnym Repozytorium Kas, nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów. Dodatkowo, przy użyciu urządzeń online będzie można wystawiać paragony w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. A to nie wszystkie nowości… Niemniej jednak, z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze wydaje się to, że dojdzie do zmian w sposobie prowadzenia ewidencji. I właśnie z tego będzie wynikała konieczność wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online. Dotychczasowe modele nie pozwolą bowiem na spełnienie wszystkich wymogów, które zostaną wprowadzone wraz z nowym systemem.

Kiedy mechanicy wymienią kasy rejestrujące?

Dlaczego akurat właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji będą musieli wcześniej wymienić swoje kasy fiskalne? Ponieważ zapisy dotyczące tego obowiązku znajdą się w zmienionej ustawie o podatku od towarów i usług. W ten sposób ustawodawca chce nie tylko przyspieszyć proces rozpowszechniania się systemu online, ale też zadbać o lepszą ściągalność podatków w branżach „wrażliwych”. W związku z tym, mechanicy, którzy obsługują klientów indywidualnych i korzystają już z urządzeń fiskalnych, będą musieli zainstalować kasy rejestrujące z nowymi funkcjami do końca 2018 roku.
Sytuacja ta może być kłopotliwa dla niektórych warsztatów. Pojawia się bowiem pytanie: co zrobić w przypadku, gdy przedsiębiorcy będą chcieli zainstalować kasy fiskalne dla mechaników, a na rynku nie pojawią się jeszcze urządzenia działające online? Wszystko wskazuje na to, że pierwsze modele tego typu trafią do sprzedaży najwcześniej w połowie 2018 roku. Czy w związku z tym mechanicy będą musieli wymieniać świeżo kupione urządzenia „starej” generacji? Niekoniecznie. Już od pierwszego kwartału 2017 roku na rynku są dostępne kasy, które posiadają certyfikaty i gwarancje określane jako „online ready”. Modele te będzie można w przyszłości zmodernizować, tzn. rozbudować o funkcje wymagane przez nowy system fiskalizacji.
 

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej den.com.pl gallery.com