Biznes

Kasy fiskalne – jak przygotować do ich obsługi?

Przyjmując nowych pracowników do firm pracodawca jest zobowiązany zapytać, czy osoba nowa miała kiedykolwiek doświadczenie z pracą z kasą fiskalną oraz czy potrzebuje ona pomocy w tym zakresie. Jeśli nowy pracownik nie miał nigdy wcześniej możliwości pracowania przy kasach fiskalnych na pracodawcy ciąży obowiązek przygotowania go do codziennych obowiązków. Dlaczego?

Kasa fiskalna – obowiązek większości przedsiębiorców

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe dla większości przedsiębiorców. Na podstawie wydruków z kasy możliwy jest do obliczenia podatek dochodowy oraz VAT. Przedsiębiorca ma obowiązek również wydawać paragony pochodzące z kasy fiskalnej – jest to podstawa dla kupującego dla zgłaszania reklamacji. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest związany również z wypełnieniem obowiązku podatkowego względem państwa. Od czego zacząć szkolenie?

Pierwsze kroki z kasą fiskalną

Pierwsze kroki z kasą fiskalną to z pewnością pouczenie nowego pracownika o obowiązku wprowadzania każdej transakcji do systemu oraz wytłumaczenie, dlaczego jest to tak istotne. Pracownik powinien być świadomy, że w pamięci kasy fiskalnej znajduje się kopia każdej transakcji przeprowadzonej w okresie do pięciu lat. Kasy fiskalne mogą być sprawdzane przez pracowników urzędu skarbowego.

Zapoznanie się z funkcjami kasy fiskalnej

Kolejnymi krokami jest poznanie kolejnych funkcji kasy fiskalnej. Czas szkolenia w dużej mierze zależeć będzie od tego, jak skomplikowana jest kasa i jak wiele transakcji może ona obsługiwać. Niewielkie kasy, które obsługują punkty oferujące kilkanaście pozycji sprzedażowych nie są skomplikowane w nauce. Najczęściej dany produkt posiada swój kod, który należy wprowadzić do systemu, a cena sama pojawia się na wyświetlaczu. W razie konieczności do rachunku należy dodawać kolejne pozycje, również posiadające swoje kody.

Zaawansowane kasy fiskalne i systemy kasowe

Sprawa komplikuje się przy bardziej zaawansowanych kasach fiskalnych, połączonych np. z czytnikami kodów kreskowych czy też wymagających logowania się przy pomocy indywidualnej karty. Szczególnie te drugie rodzaje kas mogą okazać się trudne w opanowaniu. Najczęściej są one częścią systemu kasowego w restauracjach i stwarzają możliwość korzystania z kasy na różnych poziomach, dopasowanych do użytkownika. Każdy poziom kasy zapewnia inne możliwości. Stan kasy oraz sprawy finansowe dostępne są na poziomach przeznaczonych wyłącznie dla managerów restauracji. Kelnerzy i barmani mają dostęp wyłącznie do funkcji wystawiania rachunków, etc.
Sprawdź kotrakbis.pl i znajdź idealną kasę fiskalną dla twojego przedsiębiorstwa już teraz!

Previous ArticleNext Article
https://notodo.pl/kuchnia-styl-loft https://nowoczesny.pl/ubezpieczenie-assistance-dlaczego-warto-miec-pomoc-na-drodze/ https://beesafe.pl/porady/rodzaj-pojazdu-i-przeznaczenie-co-wpisac/