Zdrowie i Uroda

Jak mieć piękny uśmiech?

Uśmiech jest czymś co upiększa ludzką twarz niezależnie od płci i wieku. Warto więc o niego stale dbać, aby był prawdziwą ozdobą. Co to oznacza w praktyce?

Higiena

Podstawą dbałości o zęby jest oczywiście higiena. Jeśli z ust będzie wydobywał się przykry zapach albo na zębach będzie można dostrzec resztki naszego obiadu, uśmiech przestanie być ozdobą. Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby dla zdrowia i urody dbały o zęby.
Najważniejszym punktem jest tutaj oczywiście mycie, do którego używamy oraz szczoteczki. Możemy skorzystać z tej tradycyjnej, manualnej albo elektrycznej. Również pasty do zębów – Profimed dostępne są w różnych smakach i mają rozmaite właściwości – dodatkowe odświeżenie, wybielanie. Zęby szczotkujemy powoli, dokładnie i delikatnie. Staramy się dotrzeć do każdego zakamarka szczęki, ale jednocześnie uważamy, aby nie poranić dziąseł, na przykład zbyt mocnym naciskiem szczoteczką. Niezwykle ważna jest tutaj również regularność. Powinniśmy szczotkować zęby po każdym posiłku. Czasami, zwłaszcza kiedy jemy na mieście nie jest to możliwe lub komfortowe. Wówczas pamiętajmy o absolutnym minimum, jakim jest mycie zębów dwa razy dziennie – rano i przed snem.

Kolor

Piękne zęby to białe zęby. Niektórzy jednak nie mogą pochwalić się hollywoodzkim śnieżnobiałym uśmiechem. Czasami zęby żółkną pod wpływem diety, palenia tytoniu czy picia kawy oraz czerwonego wina. Zdarza się również, że naturalny kolor płytki nie jest śnieżnobiały, ale właśnie żółtawy czy kremowy.
Dzisiejsza technika pozwala jednak na zmianę koloru zębów. Będąc na najbliższej wizycie u stomatologa (którego powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku), spytajmy o możliwości wybielenia naszych zębów na fotelu stomatologicznym. Prawdopodobnie lekarz na początek zaleci nam spróbowanie drobnych zmian domowymi, prostymi sposobami. Wybielające pasty do zębów czy specjalne paski u wielu osób zdziałały cuda i sprawiły, że niepotrzebna była nawet interwencja lekarska. Jeśli jednak efekt nas nie zadowoli, spróbujmy profesjonalnego zabiegu dentystycznego.

Prostowanie

Przeszkodą dla cieszenia się pięknym uśmiechem może być również skrzywienie zębów. Jednak i temu można współcześnie łatwo zaradzić. Nie jest prawdą, że aparaty ortodontyczne mogą nosić tylko dzieci. Dorośli również mają prawo prostować swoje zęby, choć muszą zapłacić za to samodzielnie, nie jest to usługa refundowana. Mimo to, warto w nią zainwestować i przez kilka lat pochodzić w aparacie, aby później cieszyć się prostymi pięknymi zębami.

Previous ArticleNext Article