Dom i Wnętrze

Fotowoltaika – energia ze Słońca

Fotowoltaika to, mówiąc najprościej, przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. To również jeden z obszarów energetyki odnawialnej, która już od kilku dobrych lat wykorzystywany jest coraz powszechniej.

Rosnąca popularność fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Zresztą nie bez przyczyny, Słońce jest źródłem energii, które dostępne jest prawie wszędzie, a perspektywa znaczącego obniżenia kosztów energii elektrycznej kusząca, mimo wciąż stosunkowo wysokich cen samych instalacji fotowoltaicznych. W zeszłym roku łączna moc zainstalowanych na całym świecie ogniw słonecznych wynosiła 180 GW, co stanowiło wzrost o 40 GW w porównaniu z 2013 rokiem. Równocześnie suma istniejących instalacji w 2014 roku pokrywała już 0,8 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
W Polsce do zwiększenia ilości inwestycji znacząco przyczynił się program Prosument, za który odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rośnie też świadomość konsumentów o zaletach zakładania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii i o możliwości znaczącego obniżenia kosztów energii w gospodarstwach domowych.

Fotowoltaika – zasada działania i budowa instalacji fotowoltaicznej

Podstawową częścią składową paneli są ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu, ale już dzisiaj w laboratoriach na całym świecie prowadzi się badania, dzięki którym oblicze fotowoltaiki może zostać zupełnie odmienione – głównie ze względu na znaczące obniżenie cen.
Obejrzyj film i dowiedz się, jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna:

 

Ile można zaoszczędzić?

Jak już wspomnieliśmy, instalacje fotowoltaiczne nie należą do najtańszych inwestycji, ale ich późniejsza eksploatacja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a energia otrzymywana z promieni słonecznych jest darmowa. W efekcie instalacja zwraca się zazwyczaj po 10-12 latach, a w przypadku gdy wykorzystamy w naszej inwestycji ofertę programu Prosument i skorzystamy z dotacji montaż paneli fotowoltaicznych zacznie się zwracać już po około 6-7 latach.

Previous ArticleNext Article
live url sittotheleft.org dy-abroad.pl