Zastanawiasz się, czym najlepiej palić w kominku? Chcesz poprawić wydajność grzewczą i zmniejszyć pobór paliwa? Mamy dla ciebie kilka porad!
Drewno iglaste? Nigdy w życiu!
Warto zapamiętać, że pod żadnym pozorem jako paliwa do kominka nie można używać drewna pochodzącego z drzew iglastych. Dlaczego? Powoduje ono, a raczej spore ilości zawartej w nim żywicy, wyjątkowe intensywne kopcenie, które nie tylko może zapaskudzić całą komorę spalania, ale także spowodować osadzanie się zanieczyszczeń na ścianach przewodu dymowego. Niestety, jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzać, nawet najlepsze wkłady kominowe, nie uratują nas przed poważnymi zaburzeniami w pracy urządzenia grzewczego.
Kominek to nie śmietnik
W kominku nie wolno spalać odpadów powodujących powstawanie trujących i toksycznych gazów, np. folii, gum, generalnie tworzyw sztucznych. Zanieczyszczenia powstające w trakcie ich spalania nie tylko działają niszcząco na nasz komin i wkład kominowy, ale także powodują zatrucie środowiska i nas samych. Oddychanie powietrzem skażonym produktami takiego spalania, delikatnie mówiąc, nie należy do najzdrowszych.
Czym więc w kominku palić?
Najlepiej w kominku palić drewnem o jak najmniejszej zawartości żywicy, charakteryzującym się zwartą strukturą oraz niską wilgotnością. Warunki te spełnia najlepiej drewno pochodzące z grabów, dębów, buków oraz wiązów, ale do opalania kominków nadaje się także drewno z jesionów, klonów, lip oraz brzóz.
Co wpływa na jakość spalania i wydajność energetyczną?
To, czym palimy w kominku, ma olbrzymi wpływ na żywotność urządzenia grzewczego i całego systemu kominowego. Drewno, które wykorzystujemy, powinno być suche i pochodzić z pewnego źródła. Dlaczego to ostatnie jest tak ważne? Żeby drewno idealnie nadawało się do ogrzewania, musi być przygotowane w odpowiedni sposób. Po ścięciu powinno zostać pocięte na kawałki, a potem sezonowane przez dwa lata. W tym czasie powinno znajdować się w zadaszonym, przewiewnym i pozbawionym wilgoci miejscu. Tylko takie warunki gwarantują optymalną jakość drewna i bezawaryjną pracę całego układu grzewczego.