Biznes

Brak paragonu – problem?

Coraz więcej mówi się obecnie o tym, jak istotny jest paragon czy rachunek z kasy fiskalnej. Wiemy powszechnie, że jest on podstawą do wszelkich reklamacji, jednak czy mamy wiadomość, czym grozi jego brak?

Paragon to podstawowa informacja o opłacie na rzecz usługi czy produktu. Paragony mogą być wydawane również jako bilety wstępu: tak ma się sprawa z obiektami sportowymi, ale również autobusami czy busami należącymi do prywatnych przewoźników. Każda osoba odpowiedzialna za pobieranie opłat za konkretną usługę ma obowiązek wystawienia rachunku czy paragonu. Dlaczego to takie ważne?

Paragon zgodny z prawem

Kasy fiskalne służą nie tylko wystawianiu paragonów, ale przede wszystkim naliczaniu podatku od danych produktów czy też usług. Po okresie jednego miesiąca, w czasie podsumowania, kasa dokładnie określa, jaka część dochodów musi zostać przeznaczona na podatek w zależności od dochodu firmy. Kasy fiskalne są obowiązkowym wyposażeniem wszelkich sklepów i firm usługowych. Bez nich firma działa nielegalnie, to znaczy nie odprowadza podatków na rzecz państwa.

Jakie informacje znajdują się na paragonach? Przede wszystkim kwota każdego produktu, rodzaj i wysokość podatku oraz cena końcowa wszystkich produktów zsumowanych ze sobą. Kolejne ważne dane to dane dotyczące samej firmy świadczącej sprzedaż produktu czy usługi.

Czym grozi brak paragonu?

Konsekwencje braku paragonu są odczuwalne zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy. W przypadku klienta brak paragonu oznacza brak możliwości reklamowania produktu lub usługi. W praktyce oznacza to, iż zepsuty sprzęt czy też wada fabryczna na ubraniu nie może zostać przez nas zareklamowana. Produkt nie będzie wymieniony, nie możemy liczyć też na refundację środków wyłożonych na konkretny produkt. Brak paragonu w przypadku firm przewozowych to ryzyko, że w razie kontroli będziemy narażeni na otrzymanie mandatu za brak biletu.

Konsekwencje dla sprzedającego usługę są znacznie poważniejsze. Przyłapanie na celowym lub przypadkowym niewydaniu paragonu skutkują przede wszystkim mandatem, którego wysokość to zazwyczaj 5 tysięcy złotych. Urząd skarbowy danego miasta może wyrywkowo wysyłać swoich pracowników, aby anonimowo sprawdzali czy dana firma wywiązuje się ze swojego obowiązku wydawania paragonów. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy klient doniesie, iż dana firma nie wydaje paragonów za sprzedane produkty czy usługi.

Kasy fiskalne renomowanych firm znajdziesz na kotrakbis.pl.

Previous ArticleNext Article
ralesartists.org atliteracki.com.pl ti-mac.pl