Ciekawe

Czytanie a rozwój dziecka – co warto wiedzieć?

O bardzo pozytywnym wpływie czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka mówi się coraz więcej. Kampanie medialne, akcje na portalach społecznościowych i spotkania edukacyjne, organizowane w szkołach oraz bibliotekach, mają zwrócić uwagę na problem kryzysu czytelniczego wśród naszych pociech. Wielu rodziców nie trzeba przekonywać co do pozytywnych skutków czytania. Niestety jednak, dzieci, które po raz pierwszy mają do czynienia z książką w sali przedszkolnej, wcale nie należą do rzadkości.

Więź z rodzicem i wrażliwość

Częstym powodem, dla którego rodzice wolą dać dziecku tablet zamiast książki lub posadzić je przed telewizorem zamiast przeczytać bajkę, jest… wygoda. Owszem, ostatnia z wymienionych opcji wymaga poświęcenia czasu i prawdziwego zaangażowania. W żadnym wypadku jednak nie są to chwile stracone! Podczas czytania dochodzi do zacieśniania więzi między dzieckiem a rodzicem. Słuchając bajki, malec przeżywa wiele silnych emocji – strach, współczucie, ciekawość. Zaś nasza obecność gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i stanowi obietnicę, że wszystko skończy się dobrze. Wspólne przeżywanie tej samej historii i dzielenie się emocjami umacnia zaufanie i wzajemną więź, o czym można przeczytać też w tym artykule. Dzieci, którym czyta się książki są też bardziej wrażliwe na potrzeby i krzywdę innych. Wielokrotne wczuwanie się w sytuację bohaterów opowieści sprawia, że maluchowi łatwiej zrozumieć uczucia prawdziwych ludzi, wykazać się tolerancją czy dostrzec potrzeby zwierząt.

Lepszy start w szkole

Regularne czytanie sprawia też, że wykonywanie wielu szkolnych zadań przychodzi dziecku znacznie łatwiej. Dzieje się tak dzięki rozwojowi abstrakcyjnego myślenia. Dzieci mają również mniejsze problemy z poprawnym formułowaniem zdań i zasadami gramatyki. Maluchy którym czytano bajki, w starszym wieku same chętniej sięgają po książki, co przekłada się na większą łatwość w nauce, szybsze opanowanie sztuki czytania i lepsze przyswojenie zasad ortografii.
Czytaj także: Dzieci spędzają 18 godzin tygodniowo w internecie

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Wielu rodziców ma problem z zachęceniem do czytania nieco starsze dzieci, które często wolą spędzać czas na graniu w gry komputerowe, niż przewracaniu kartek książki. Wprowadzenie rytuału wspólnego czytania przed snem, gdy dziecko jest jeszcze małe, znacznie zminimalizuje ryzyko wystąpienia takiego problemu. Ważne też, by podsuwać maluchowi ciekawe, atrakcyjne propozycje, dostosowane do jego wieku i zainteresowań. Warto zasugerować się bestsellerami dziecięcej literatury – wiele osób zaczęło przygodę z książką od takich pozycji jak „Harry Potter” czy „Hobbit”. Dobrą propozycją są też komiksy, które również wpływają na wyobraźnię dziecka i rozwijają sztukę czytania. Mogą stanowić etap przejściowy pomiędzy słuchaniem bajek a książkami, ale nie będzie niczym złym, jeśli dziecko pozostanie im wierne na dłużej – komiksy mają swych wielbicieli również wśród dorosłych czytelników.
Czytanie dziecku jest po prostu dobrą inwestycją w jego rozwój. Często znacznie lepszą, niż płatne zajęcia dodatkowe. Wprowadzenie rytuału codziennego czytania bajki przyniesie same korzyści – w szkole, w relacjach międzyludzkich oraz w naszych kontaktach z dzieckiem.
Źródło: infoss.pl

Previous ArticleNext Article
Stolik nocny z półką w stylu loft https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/ https://beesafe.pl/porady/rodzaje-paliwa-na-stacji/