Dom i Wnętrze

Jak konserwować okleiny naturalne?

Zakupiłeś mebel z okleiną naturalną? Sprawdź jak go konserwować.
Zakup mebli z okleiną naturalną to zawsze dobry sposób na upiększenie swojego pomieszczenia. Naturalna okleina nie tylko charakteryzuje się dobrymi parametrami w zakresie wytrzymałości, ale też – upiększa mebel i przedłuża znacznie jego żywotność.
Niestety, tak jak w popularnej piosence „nic nie trwa wiecznie” tak i w przypadku okleiny naturalnej jest ona poddawana różnego rodzaju procesom, które z biegiem lat będą negatywnie wpływały na jej wygląd. Poniżej, przedstawiamy kilka sposobów na to, by efektywnie poprawić jakość okleiny i tym samym – jeszcze bardziej przedłużyć czas jej użyteczności.

Jak konserwować okleiny naturalne?

1. Uważaj na światło – głównie w pierwszych tygodniach użytkowania. okleiny naturalne, wchłaniają światło słoneczne. Kształtuje ono ich ostateczną barwę. Dlatego unikaj sytuacji, w której różne przedmioty mogłyby być pozostawiane na dłuższy czas na takiej powierzchni. W przeciwnym razie, mogą na niej pojawić się charakterystyczne odbarwienia, których nie będzie można potem usunąć. W praktyce, czas takiego „oszczędnego” użytkowania powierzchni okleiny nie przekracza 4-6 tygodni.
2. Uwaga na ciepło a konkretnie na różnicę temperatur. Mebli pokrytych okleiną naturalną nie warto (głównie w pierwszych tygodniach użytkowania) stawiać w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła. W przeciwnym razie, mogą one szybko popękać i co za tym idzie – utracić swój piękny i charakterystyczny wygląd. Wszystko przez odkształcenia drewna wywołane dużymi różnicami temperatur i wilgotnością wewnętrzną której drewno posiada w sobie bardzo dużo.
3. Nie stosujmy zbyt dużo wody – wprawdzie okleiny naturalne są pokrywane warstwą lakieru, ale nie oznacza to że przy czyszczeniu mebla mamy wykorzystać kilka litrów wody :). Po prostu małą jej ilość wykorzystajmy do przetarcia mebla i co ważne – nie polewajmy nią jego powierzchni! Od czyszczenia są konkretne preparaty dostosowane do wymagań stawianych przez okleinę. Można też stosować płyn do mycia naczyń. Nie warto do czyszczenia oklein stosować tłustych środków – mogą one doprowadzić do szeregu odbarwień.
4. Oczyszczanie mebla z okleiną naturalną musi być przeprowadzane szybko. Nie warto czekać kilku dni gdyż przez ten czas brud może wniknąć w strukturę drewna, doprowadzając do pojawienia się różnych odbarwień których usunięcie może się okazać już niemożliwe (chyba że wymienimy całą okleinę na nową ale i tak jest to czynność dość kosztowna i oczywiście czasochłonna).

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/akcesoria-kapielowe-dla-dzieci-i-niemowlat/reczniki-dla-dzieci-i-niemowlat/recznik-bambusowy-dla-dzieci-i-niemowlat/ https://abweb.com.pl/w-poszukiwaniu-idealnego-wnetrza-meble-loftowe-jako-mistrz-przestrzeni/ Stolik nocny z półką w stylu loft