Prawnicy to jeden z najbardziej szanowanych zawodów w naszym kraju, między innymi dlatego nie jest łatwo nim zostać. Niezależnie od tego, jaki zawód prawniczy chcemy uprawiać, musimy przejść długą i niejednokrotnie kosztowną drogę do tego, żeby móc to robić. Na co należy się przygotować?
Długa edukacja, która jest wieloetapowa
Przede wszystkim, jeśli chcemy zostać adwokatem, prokuratorem sędzią czy nawet komornikiem musimy przejść kilka etapów edukacji. I tak naprawdę powinniśmy się starać już od szkoły średniej, ponieważ egzamin maturalny będzie miał duże znaczenie, czy będziemy mogli rozpocząć studia prawnicze. Co roku na każdej uczelni państwowej, gdzie jest kierunek prawniczy, jest bardzo dużo chętnych na studia dzienne. Dlatego tylko ci z najlepszym wynikiem dostają się na wymarzone studia. Następnym etapem są pięcioletnie studia, które do łatwych nie należą. Nie ma mowy o nauce tylko w sesję, ponieważ bez uczenia się na bieżąco, jest ją bardzo ciężko zaliczyć. Bardzo dużo trudnych zajęć oraz zapamiętywania wielu rzeczy sprawia, że nie wszystkim udaje się studia ukończyć.
Po studiach są kolejne etapy nauki
Po zakończeniu jest obrona pracy magisterskiej, a potem egzamin na aplikację, w zależności od zawodu, który w przyszłości chce się uprawiać. Ci, którzy zdobędą odpowiednią liczbę punktów, mogą rozpocząć aplikację, która trwa w większości przypadków trzy lata, podczas niej chodzi się na zajęcia teoretyczne, na których pisze się kolokwia, a po zakończeniu jest kolejny egzamin, tym razem zawodowy, aby otrzymać pełne uprawnienia. Już na etapie aplikacji trzeba się przygotować, że musimy posiadać togi szyte na miarę.
Wiele wydatków zanim zacznie się zarabiać
Tak naprawdę dla prawników bezpłatne są tylko studia. Po nich muszą sami zapłacić za egzamin aplikacyjny, który wynosi połowę najniższej płacy minimalnej w kraju. Następnie, jeśli uzyskają odpowiednią liczbę punktów dostają się na aplikację. Opłata za nią wynosi trzy i pół minimalnej pensji. Poza tym będąc na aplikacji prawnik jest już członkiem okręgowej izby adwokackiej, prokuratorskiej czy radcowskiej tym samym musi również opłacać tam składki członkowskie. Kolejnym ważnym wydatkiem są togi szyte na miarę. Dopiero po zdaniu egzaminu zawodowego prawnik może zacząć uprawiać zawód, a tym samym zacząć zarabiać w zawodzie.