Dom i Wnętrze

Szybkie budowanie na wyciągnięcie ręki

Budownictwo jest jednym z kół zamachowych gospodarki. Mimo trwających od lat szumnych zapowiedzi przyspieszenia w zakresie budownictwa mieszkaniowego wciąż liczba nowych mieszkań nie nadąża za rynkowym zapotrzebowaniem. Dzieje się tak chociażby dlatego, iż budowa bloku wielorodzinnego jest procesem dość czasochłonnym i pracochłonnym. Są jednakże sposoby, na przyspieszenie w tym zakresie.

Za komuny także miano dobre pomysły

Tym, co dla wielu ludzi nieodwołalnie kojarzy się z czasami słusznie minionego, komunistycznego ustroju są budynki z tzw. wielkiej płyty. Choć jakość budynków wykonanych w tej technologii pozostawała często bardzo dużo do życzenia, a nieszczelność i chłód wewnątrz takich mieszkań często do dziś przywołuje niemiłe wspomnienia, to sam pomysł z ówczesnych czasów był bardzo korzystny, pozwolił bowiem na znacznie zwiększenie liczby oddawanych corocznie mieszkań, poprzez zmniejszenie ilości prac wykonywanych na placu budowy.

Owa wielka płyta była bowiem prefabrykowanym elementem, który przyjeżdżał na plac budowy z fabryki i był montowany w całość na miejscu. Ograniczało to zatem w diametralny sposób ilość czasu, poświęcanego wcześniej chociażby na wznoszenie ścian budynków na miejscu, z pojedynczych cegieł łączonych na zaprawę murarską.

Dawne pomysły w nowym wydaniu

Lata lecą, ale sprawdzone rozwiązania wciąż są wykorzystywane. Również i dziś na placach budowy można zetknąć się z elementami konstrukcyjnymi, które powstały w fabryce, a na plac budowy przyjechały jako gotowe produkty do wbudowania w konstrukcję budynku. Jest to, podobnie jak miało to miejsce w czasach komunistycznego ustroju, sposób na zmniejszenie czasu potrzebnego do wybudowania kompletnego budynku.

Prefabrykowane ściany betonowe coraz częściej wykorzystywane są także w budownictwie jednorodzinnym. Przejeżdżając przez polskie miasta i wsie w wielu miejscach można napotkać na place budowy, gdzie powszechnie wykorzystywane są prefabrykowane ściany betonowe, przygotowane w fabryce schody systemowe, czy też segmentowe kominy, które składa się w całość na budowie.

Szybciej i… lepiej

Wbrew doświadczeniom budownictwa komunistycznego stosowanie chociażby prefabrykowanych ścian betonowych wpływa na jakość prac w korzystny sposób. Technologie stosowane obecnie w betoniarniach, gdzie powstają elementy prefabrykowane, są bowiem na tyle zaawansowane, iż pozwalają na produkowanie elementów trwałych i odpornych na działanie czasu.

Doświadczenia sprzed lat nie powinny więc rzutować na obecny odbiór technologii prefabrykatów, bowiem – poza ogólną zasadą – mają one ze sobą niewiele wspólnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny – prefabrykowane ściany betonowe

Previous ArticleNext Article