Zdrowie i Uroda

Protetyka – szansa na piękny uśmiech

Obecnie wielki nacisk kładzie się nie tylko na higienę zębów, ale również ich piękny wygląd. Coraz częściej spotykamy osoby korzystające z aparatów ortodontycznych, a ich obecność na zębach nie jest już wstydliwym problemem, a powodem do dumy. Idealny wygląd zębów to jednak nie tylko ich równe ustawienie, ale również kształt.

Braki w uzębieniu – zadziwiająco powszechny problem

Braki w uzębieniu to jeden z powszechniejszych problemów Polaków. Tracimy zęby w wyniku nieszczęśliwych wypadków, również w wyniku chorób zębów. Pewien procent osób zgłaszających się do protetyków przychodzi z genetycznym brakiem w uzębieniu. W tym wypadku wini się brak zawiązków zębów. Braki w uzębieniu wpływają nie tylko na estetykę uśmiechu – ich brak wpływa przede wszystkim na dziąsła, jakość przeżuwania pokarmu oraz na prawidłowość zgryzu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uzupełnianie uzębienia było zastrzeżone wyłącznie dla osób zamożniejszych. Dzisiaj właściwie każdy może zadbać o to, aby jego uśmiech był pełny i piękny. Implanty, protezy czy licówki zmieniają wygląd naszego uśmiechu, ale również wspomagają prawidłowe ułożenie szczęki.

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem ubytków w szczęce oraz przywracaniem eleganckiego, naturalnego wyglądu zębów ukruszonych czy zniszczonych. Obecnie stomatolodzy-protetycy mają pełne ręce pracy: wynika to nie tylko z dużego zapotrzebowania na pełne protezy dla osób starszych, ale również na coraz większa popularność implantów. Protetyka to również tworzenie koron, mostów, licówek, protez ruchomych oraz częściowo ruchomych. Co jest bardzo ważne w przypadku tworzenia protezy czy implantu to dokładność. Protetyk wraz z pacjentem wykonują odcisk szczęki lub model zęba. Kolejnym krokiem jest dopasowanie kolorystyczne protezy do innych zębów – proteza powinna być jak najmniej widoczna.

Uzupełnianie uzębienia po wypadku

Jednym z najczęstszych powodów dla którego odwiedzamy protetyka to wypadek, w wyniku którego ząb jest ukruszony lub też całkowicie zniszczony. Zadaniem protetyka jest takie dopasowanie implantu czy licówki, aby ząb mógł pełnić swoją pierwotną funkcję. W przypadku zniszczenia kawałka zęba odpowiednim rozwiązaniem będzie porcelanowa licówka, czyli trwała nakładka na zęba, która przywróci mu pierwotny kształt. Implanty sugerowane są w momencie całkowitego braku zęba. Wszczepienie implantu to proces zajmujący wiele tygodni, a nawet miesięcy, jednak taka konstrukcja posiada dożywotnią gwarancję, więc czasem bywa lepszym rozwiązaniem od protezy.

Previous ArticleNext Article