Wybór programów do wizualizacji jest naprawdę duży, dlatego warto zapoznać się z ich podstawowymi różnicami, wadami oraz zaletami. Ciekawym sposobem na poznanie takich programów jest udział w specjalistycznych kursach. Aplikacje 3D dają wiele możliwości, ale mają też swoje ograniczenia, dlatego decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę własne potrzeby. Przede wszystkim trzeba zastanowić się do czego dane oprogramowanie będzie wykorzystywane i od tego uzależnić wybór. Spore znaczenie ma również cena, zwłaszcza jeśli program ma być wykorzystywany wyłącznie w celach edukacyjnych.
Do czego służy program do wizualizacji?
Program do wizualizacji może służyć wyłącznie do tworzenia wizualizacji obiektów. To podstawowe zadanie takich aplikacji, ale warto wiedzieć, że niektóre z nich pozwalają również na modelowanie i tworzenie rysunków technicznych.
Duże możliwości w zakresie tworzenia projektów dają programy typu BIM. Po wykonaniu w takiej aplikacji rzutu 2D automatycznie powstaje model 3D projektu. Jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Taki model można później wykorzystać do stworzenia wizualizacji w innej aplikacji.
Program do wizualizacji – ile to kosztuje?
Kwestią, która ma bezpośredni wpływ, na wybór oprogramowania, jest jego cena. Różnice między poszczególnymi programami są naprawdę duże, a do tego wiele z aplikacji różni się sposobem licencjonowania. W przypadku niektórych nie ma nawet możliwości wykupienia licencji wieczystej – konieczne jest wykupienie licencji czasowej.
Nieco taniej trzeba zapłacić za program do wizualizacji w pakiecie z inną aplikacją. Taki pakiet to dość duży jednorazowy wydatek, ale kosztuje mniej niż zakup obu aplikacji osobno. Przykładem może być zestaw do wykonywania wizualizacji architektury i wnętrz, czyli Sketchup i Vray, który kosztuje ok. 7100 zł bez czasowych ograniczeń.