Jeszcze do niedawna, aby wykonywać zawód księgowego trzeba było posiadać tak zwany certyfikat księgowy. Obowiązek ten został jednak zniesiony w sierpniu 2014 roku. Nadal można sprawdzić, którzy księgowi go posiadają, ale trzeba przy tym pamiętać, że z dniem wejścia w życie ustawy o zniesieniu certyfikatu, przestano go także wydawać.
Jak zostać księgowym dzisiaj?
Skoro dziś nie trzeba mieć certyfikatu, aby pracować jako księgowy to co trzeba zrobić, żeby móc założyć własne biuro księgowe?
W tym zawodzie najważniejsze są odpowiednie kwalifikacje. Dyplom ukończenia szkoły czy kursu może być ich dowodem, ale kluczowe jest dokształcanie się na bieżąco. Szczególnie dotyczy to zmian w prawie – trzeba je uważnie śledzić. Ponadto, należy umieć posługiwać się odpowiednim oprogramowaniem.
Gdzie można nauczyć się umiejętności księgowego?
Główne drogi są dwie. Jedna to ukończenie uczelni wyższej na jednym z kierunków związanych z ekonomią, rachunkowością lub finansami. Studia dadzą przyszłemu księgowego podstawową wiedzę na temat gospodarki i zarządzania finansami.
Druga możliwość to ukończenie specjalnego kursu dla księgowych. Są one odpłatne, ale trwają krócej niż studia. Zdobywa się na nich specjalistyczną wiedzę, a także ćwiczy konkretne umiejętności, na przykład obsługę programów.
Studia czy kurs?
Którą drogą lepiej jest pójść, jeśli chcemy pracować w biurze księgowym? Oczywiście, najlepiej ukończyć i jedno, i drugie. Studia dadzą nam wówczas ogólny obraz, czym jest ekonomia. Wówczas uczestnictwo w kursie także będzie dla nas łatwiejsze, gdyż będziemy znać terminy, w jakich się poruszamy. Kursy dają natomiast więcej praktycznych umiejętności.
Po skończonych studiach warto skorzystać ze stażu, aby nauczyć się właśnie tej praktyki. Najlepsze będzie takie biuro księgowe, w którym ktoś pokaże nam, jak naprawdę się tam pracuje i z czym na co dzień musi mierzyć się księgowy.
Zniesienie certyfikatu – czy jest się z czego cieszyć?
Wszelkie osoby chętne do podjęcia zawodu księgowego, zapewne ucieszyły się z deregulacji, dzięki której podjęcie tej profesji jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Ma to jednak także swoją ciemną stronę – na rynku pojawiła się duża konkurencja. Księgowych jest więcej i dlatego trochę trudniej jest im znaleźć pracę.
Rozwiązaniem może być własne biuro rachunkowe albo bardzo wysokie kwalifikacje, dzięki którym zostaniemy dostrzeżeni na rynku pracy. Warto inwestować w języki obce, być na bieżąco z obowiązującymi ustawami, a także doskonalić umiejętność sprawnego posługiwania się komputerem.
Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym Taxmentor