Ciekawe

Jak opiekować się osobą starszą?

Dbanie o seniora nie jest łatwe. Opieka nad osobą starszą bywa ciężką pracą, która mocno obciąża fizycznie i psychicznie. Wymaga również odpowiedniego przygotowania. To nie tylko kwestia przystosowania pomieszczeń, aby senior mógł swobodnie poruszać się w domu. Równie istotna okazuje się wiedza o specyficznych potrzebach osoby w podeszłym wieku.

 

W naszym kraju niemal 85% opiekunów seniorów stanowią ich bliscy, a więc osoby spokrewnione

Stosunkowo niewiele rodzin decyduje się na zatrudnienie opiekuna zawodowego. Wynika to z aspektu ekonomicznego, ale także ze swoistej presji otoczenia. Zmiany mentalności zachodzą dość powoli i potrzeba jeszcze wielu lat, aby nasze społeczeństwo zrozumiało, że troska o ludzi starszych nie musi oznaczać poświęcania własnego życia prywatnego. Warto sobie uświadomić, jaki to ogromny trud.

Ci, którzy sprawują opiekę nad seniorem powinni zaś pamiętać o kilku wskazówkach, które pomogą podołać licznym obowiązkom na co dzień.

Przystosowanie pomieszczeń dla potrzeb seniora

Większość osób w podeszłym wieku narzeka na ograniczenia ruchowe związane z mniejszą sprawnością, jak i zaburzeniami równowagi. Taki stan może powodować zachwiania, a nawet wyjątkowo niebezpieczne upadki. Dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała w wyniku poślizgnięcia się bądź potknięcia. Najlepiej, kiedy pokój seniora znajduje się na parterze, co pozwoli uniknąć codziennego schodzenia i wchodzenia po schodach. W przypadku budynków wielorodzinnych dobrze, jak jest winda.

Na pewno konieczne będzie zamontowanie specjalnych uchwytów w łazience oraz rozłożenie mat antypoślizgowych. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się też prysznic niż wanna. Jeżeli nie ma możliwości przeróbek, to należy pomyśleć o dodatkowych podporach i małym podeście, co ułatwi wejście do wanny. W innych pomieszczeniach zaleca się usunięcie dywanów i chodniczków, o które łatwo można się potknąć. W sypialni zaś warto rozważyć wstawienie łóżka z regulowaną automatycznie wysokością.

Wskazówki dotyczące codziennej opieki

Mądra opieka nad osobą starszą nie polega na wyręczaniu seniora we wszystkim. Jeżeli tylko stan zdrowia pozwala, to osoba w podeszłym wieku powinna wykonywać drobne prace domowe. Co więcej, warto ją zachęcać do aktywnego trybu życia. Nie chodzi o forsowny trening, ale spacery bądź marsz z kijkami są doskonałym sposobem na zachowanie jak najwyższego stopnia sprawności fizycznej i pewnej niezależności, ale również idealne dla dobrego samopoczucia. Coraz częściej są organizowane bezpłatne zajęcia ruchowe dla seniorów w miejskich parkach czy skwerach, które zapewnią odpowiednią dawkę ruchu, a ponadto umożliwią osobom starszym kontakt z innymi ludźmi.

Równie istotne jest zachowanie sprawności intelektualnej i dlatego nie wolno zapominać o częstych rozmowach, ale trzeba także mobilizować seniora do rozwiązywania krzyżówek, gier planszowych, wyjścia do teatru czy kina, a nawet na wykłady organizowane przez uniwersytet trzeciego wieku. Im więcej ciekawych zajęć, tym mniej czasu na rozmyślanie o pewnych ograniczeniach związanych ze starością. Wtedy i jakość życia wyraźnie jest lepsza.

Artykuł powstał we współpracy z prosenior.pl firmą specjalizującej się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Previous ArticleNext Article
https://dajplus.pl/kiedy-przemysl-spotyka-dom-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/ ti-mac.pl