Dom i Wnętrze

Idealny materiał na obrzeża

Niekwestionowaną zaletą powierzchni wykonanych z betonu jest ich trwałość. Podłoże z kostki brukowej – odpowiednio zabezpieczonej przy pomocy dobrze wykonanego podkładu oraz ułożonych obrzeży – może nam służyć przez długie lata i to bez widocznych oznak zużycia. Jednakże decydując się na elementy betonowe w ogrodzie czy w otoczeniu domu (na podjeździe, na tarasie), zyskujemy nie tylko gwarancję solidności. Dostępne współcześnie na rynku produkty cechuje również estetyka oraz uniwersalność, które sprawiają, że możemy dowolnie modelować wygląd przestrzeni. Betonowe obrzeża mają zastosowanie także jako umocnienie ścieżek rowerowych oraz traktów dla pieszych, zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich. Kostkę brukową, obrzeża, palisady i gazony – można nabyć w różnych rozmiarach, wzorach a także kolorach.

W ogrodzie, na tarasie, na podjeździe…

Nowoczesne aranżacje zewnętrzne wręcz nie mogą się obejść bez zastosowania wysokiej jakości galanterii betonowej. Kostka brukowa wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów – czy to do budowy ścieżek w ogrodzie, czy podjazdów. W zależności od tego, jaka jest jej grubość, posiada ona mnogość zastosowań. Jednakże samą kostką nie stworzymy jeszcze pełnego obrazu – warto uzupełnić ją o taki element jak obrzeże. To nie tylko sprawa wizualnych korzyści, ale przede wszystkim – kwestia praktyczna. Powierzchnię z kostki brukowej warto ograniczyć, by zabezpieczyć ją przed przedwczesną eksploatacją. Obrzeża należy dopasować szerokością oraz wysokością zarówno do rodzaju kostki, jak i ogólnej koncepcji architektonicznej. Ułożenie ich w warstwie zastygającego (ale wciąż elastycznego) betonu, oraz zabezpieczenie z obu stron podkładem zagwarantuje, że będą trzymać w ryzach całość konstrukcji przez wiele lat.

Nie tylko solidnie.

Oczywiście obrzeża mogą pełnić również funkcję dekoracyjną – na przykład wyznaczając granice ścieżek w ogrodzie, czy otaczając co ładniejsze rabaty kwiatowe, bądź skupiska innej roślinności. W takich wypadkach warto zdecydować się na obrzeża mniejsze, by jedynie akcentowały pewne przejścia, natomiast nie dominowały całkowicie w krajobrazie. Zauważmy, że ogród dzięki wykorzystaniu takich elementów jest dużo łatwiejszy w porządkowaniu. Betonowe obrzeża można układać nie tylko w formie prostej, ale także po łuku. Jest to oczywiście trudniejszy wariant montażu, niemniej doświadczeni fachowcy bez trudu powinni wykonać taką usługę. W każdym wypadku kostka brukowa musi być idealnie dopasowana do krawędzi, aby uniknąć pustych przestrzeni (mogą one prowadzić do przesunięć i innych nieestetycznych zmian w strukturze podjazdu, placu czy ścieżki).

Latem i zimą.

Nawierzchnie betonowe nie wymagają częstej konserwacji, nie oznacza to jednak że nie jest ona konieczna. Raz na jakiś czas warto nawet obrzeża zaimpregnować specjalnym środkiem chemicznym. Dzięki temu będą bardziej odporne na nasiąkanie, wilgoć. Przez zaimpregnowaniem dobrze jest wykonać próbę w skali mikro, by sprawdzić jak dany preparat oddziałuje na surowiec. Czyszczenie kostki i obrzeży powinno odbywać się cyklicznie – o każdej porze roku, jednakże zimą dodatkowo uważamy, by nie usuwać śniegu czy oblodzenia przy użyciu ostrych narzędzi. Lepiej zastosować delikatne środki odladzające (z umiarem, by nie dopuścić do ewentualnych przebarwień).
Więcej: http://www.pomtech.pl/produkty-obrzeze-betonowe.htm

Previous ArticleNext Article
Industrialna konsola z półką do przedpokoju zobacz Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju